statystyki

Powiernicze nabywanie i zbywanie nieruchomości jest z VAT

autor: Katarzyna Bajak24.11.2015, 07:00; Aktualizacja: 24.11.2015, 08:20
podatki pieniądze

Nie jest ona uregulowana w kodeksie cywilnym, ale najczęściej podstawą do jej skonstruowania jest umowa-zlecenie – powiernik działa w imieniu własnym, lecz na rachunek powierzającego. Zobowiązuje się na każde żądanie dającego zlecenie przenieść na jego rzecz wszystko, co przy wykonaniu zlecenia dla niego uzyskał, chociażby w imieniu własnym.źródło: ShutterStock

Przez dostawę towarów należy rozumieć nabycie towaru jak właściciel i dysponowanie nim jak właściciel – przypomniał wczoraj NSA w precedensowych rozstrzygnięciach dotyczących umowy powiernictwa.

Nie jest ona uregulowana w kodeksie cywilnym, ale najczęściej podstawą do jej skonstruowania jest umowa-zlecenie – powiernik działa w imieniu własnym, lecz na rachunek powierzającego. Zobowiązuje się na każde żądanie dającego zlecenie przenieść na jego rzecz wszystko, co przy wykonaniu zlecenia dla niego uzyskał, chociażby w imieniu własnym.

Chodziło o dewelopera, który zobowiązał się względem spółki do nabycia na jej rzecz nieruchomości. Po zakupie miał niezwłocznie przenieść na spółkę prawo własności. Ta z kolei zobowiązała się, że sukcesywnie będzie mu przekazywać pieniądze na zapłatę ceny i że kupi te nieruchomości niezwłocznie po ujawnieniu dewelopera jako właściciela w księgach wieczystych.

Fiskus uważał, że w takiej sytuacji deweloper kupił nieruchomości we własnym imieniu (co potwierdzają akty notarialne), a następnie sprzedał je spółce. Była to więc dostawa towarów, a przekazane przez spółkę pieniądze na zapłatę ceny były zaliczkami na poczet tej dostawy. Podatnik powinien był więc zapłacić VAT już w momencie ich otrzymania.

Deweloper się z tym nie zgadzał. Twierdził, że jego władztwo nad nieruchomościami nabytymi w drodze zlecenia powierniczego było ograniczone. Nie nabył bowiem prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, a to niezbędny warunek dostawy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Sam wpis w księdze wieczystej nie wystarczy, żeby uznać, iż faktycznie doszło do dostawy – argumentował.

Organy podatkowe uważały jednak, że z dniem podpisania aktów notarialnych i po zapłaceniu ceny deweloper stał się nie tylko prawnym, ale i faktycznym właścicielem nieruchomości. Ograniczenia wynikające z umowy powiernictwa nie uniemożliwiały mu rozporządzania nieruchomościami jak właściciel – stwierdził dyrektor izby skarbowej. Z tego powodu uznał, że pieniądze od spółki na poczet ceny były zaliczkami.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane