Outsourcing na rzecz ubezpieczyciela bez VAT

autor: Łukasz Zalewski19.11.2015, 08:15; Aktualizacja: 19.11.2015, 08:22
książki, prawo, sprawiedliwość

Wyrok jest nieprawomocny.źródło: ShutterStock

Usługi likwidacji szkód, świadczone w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń, są zwolnione z VAT – orzekł WSA w Gdańsku.

Sprawa dotyczyła spółki, która chciała świadczyć w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń pełną obsługę likwidacji szkód w ramach ubezpieczeń zdrowotnych: wypadkowych i chorobowych (dodatek do ubezpieczenia na życie), a także zwrotu kosztów leczenia. Zamierzała zapewniać ubezpieczonym usługi medyczne, w tym dostęp do całodobowej infolinii medycznej i lekarzy (np. internisty, pediatry, rodzinnego, specjalistów), do badań diagnostycznych i laboratoryjnych, zabiegów ambulatoryjnych i innych.

Spółka uważała, że jej usługi będą zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, bo likwidacja szkody jest elementem usługi ubezpieczeniowej i jest niezbędna do jej wykonania.

Dyrektor izby skarbowej stwierdził jednak, że spółka nie będzie zwolniona z podatku ani na podstawie art. 43 ust. 13, ani na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT. Wyjaśnił, że spółka nie wykonuje czynności ubezpieczeniowych ani reasekuracyjnych, a między nią a ubezpieczonymi nie istnieje żaden stosunek prawny. Wskazał, że przewidziane w art. 43 ust. 13 ustawy zwolnienie nie obejmuje usług stanowiących element (część składową) usług finansowych lub ubezpieczeniowych, które nie są dla nich specyficzne.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane