Jeżeli firma archiwizująca dokumenty otrzyma zapłatę jednorazowo, po wystawieniu faktury, to nie może rozliczać przychodu proporcjonalnie do okresu trwania umowy – uznał minister finansów.
Tym samym zmienił interpretację wydaną przez dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.
Chodziło o firmę zajmującą się archiwizacją dokumentów innych przedsiębiorców przez 5, 10, 20 bądź 50 lat. W polityce rachunkowości przyjęła ona, że przychody z przechowywania przez 5 lat dokumentów księgowych będzie rozliczała w czasie, a z archiwizowania pozostałych akt – jednorazowo w momencie wystawienia faktury. Takie zasady przyjęła też dla celów podatkowych, mimo że kontrahenci płacą jej jednorazowo po wystawieniu faktury (lub do roku od przyjęcia dokumentów).
Firma uważała, że prawo do rozliczania przychodów w czasie daje jej art. 12 ust. 3c ustawy o CIT. Pozwala on ujmować przychód dopiero w ostatnim dniu przyjętego okresu rozliczeniowego. Potwierdził to dyrektor IS w Łodzi
Zmieniając tę interpretację, minister stwierdził, że skoro kontrahenci płacą firmie jednorazowo za całą usługę, to przychód powstaje już w dniu uregulowania należności, zgodnie z art. 12 ust. 3 i ust. 3a pkt 2.
Podobnie orzekł NSA w wyroku z 13 czerwca 2012 r. (sygn. akt II FSK 2416/10).
Interpretacja ministra finansów z 30 października 2015 r., nr DD6/033/36/MNX/13