statystyki

Przychód nie może powstawać wcześniej niż data wymagalności

autor: Tomasz Strzałkowski16.11.2015, 20:00
Zmiany wynikają z nowelizacji z 9 października 2015 r. m.in. ustaw o PIT i CIT.

Zmiany wynikają z nowelizacji z 9 października 2015 r. m.in. ustaw o PIT i CIT.źródło: ShutterStock

Ustawodawca chce niekorzystnie zmienić zasady opodatkowania zbycia udziałów, akcji i papierów wartościowych. Tylko czy zrobi to skutecznie?

Zmiany wynikają z nowelizacji z 9 października 2015 r. m.in. ustaw o PIT i CIT. Zdecydowana ich część dotyczy sposobu dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi i zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Niejako przy okazji zmieniono również zasady dotyczące zbycia udziałów, akcji i papierów wartościowych. W tym zakresie zmiany zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2016 r.

Niewątpliwie intencją ustawodawcy było przyspieszenie momentu opodatkowania przychodów ze zbycia udziałów, akcji, papierów wartościowych w sytuacji, gdy zapłata ceny jest odroczona w czasie lub rozłożona na raty. Mam jednak wątpliwości, czy tak będzie w istocie.

Kiedy powstaje przychód należny

Zgodnie z ogólną regułą wynikającą z art. 11 ustawy o PIT przychód powstaje w momencie otrzymania pieniędzy przez podatnika lub w momencie postawienia ich do jego dyspozycji. To wyraz przyjętej przez ustawodawcę metody kasowej ustalania przychodu. Jej przeciwieństwem jest metoda memoriałowa, zgodnie z którą przychód powstaje w momencie, kiedy jest on należny, niezależnie od tego, czy został faktycznie otrzymany. W tym przypadku nie jest istotny moment otrzymania pieniędzy.

Nie budzi wątpliwości, że zbycie udziałów, akcji i papierów wartościowych jest opodatkowane na zasadzie memoriałowej. Przesądza o tym treść art. 17 ust. 1 pkt 6 PIT.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane