statystyki

Przychód nie może powstawać wcześniej niż data wymagalności

autor: Tomasz Strzałkowski16.11.2015, 20:00
Zmiany wynikają z nowelizacji z 9 października 2015 r. m.in. ustaw o PIT i CIT.

Zmiany wynikają z nowelizacji z 9 października 2015 r. m.in. ustaw o PIT i CIT.źródło: ShutterStock

Ustawodawca chce niekorzystnie zmienić zasady opodatkowania zbycia udziałów, akcji i papierów wartościowych. Tylko czy zrobi to skutecznie?

Zmiany wynikają z nowelizacji z 9 października 2015 r. m.in. ustaw o PIT i CIT. Zdecydowana ich część dotyczy sposobu dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi i zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Niejako przy okazji zmieniono również zasady dotyczące zbycia udziałów, akcji i papierów wartościowych. W tym zakresie zmiany zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2016 r.

Niewątpliwie intencją ustawodawcy było przyspieszenie momentu opodatkowania przychodów ze zbycia udziałów, akcji, papierów wartościowych w sytuacji, gdy zapłata ceny jest odroczona w czasie lub rozłożona na raty. Mam jednak wątpliwości, czy tak będzie w istocie.

Kiedy powstaje przychód należny

Zgodnie z ogólną regułą wynikającą z art. 11 ustawy o PIT przychód powstaje w momencie otrzymania pieniędzy przez podatnika lub w momencie postawienia ich do jego dyspozycji. To wyraz przyjętej przez ustawodawcę metody kasowej ustalania przychodu. Jej przeciwieństwem jest metoda memoriałowa, zgodnie z którą przychód powstaje w momencie, kiedy jest on należny, niezależnie od tego, czy został faktycznie otrzymany. W tym przypadku nie jest istotny moment otrzymania pieniędzy.

Nie budzi wątpliwości, że zbycie udziałów, akcji i papierów wartościowych jest opodatkowane na zasadzie memoriałowej. Przesądza o tym treść art. 17 ust. 1 pkt 6 PIT.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane