statystyki

Nowe przepisy: Korekta PIT i CIT nie tylko wstecz

autor: Katarzyna Jędrzejewska06.10.2015, 07:19; Aktualizacja: 16.12.2015, 10:48

Nowe przepisy będą miały zastosowanie nie tylko do przychodów i kosztów ich uzyskania uzyskanych lub poniesionych przed 1 stycznia 2016 r., lecz także po tej dacie – zapewniło MF w ślad za resortem gospodarki.

O problemie pisaliśmy w artykule „Ustawodawca nie wiedział, co uchwala w sprawie korekt” (DGP nr 185/2015). Powodem zamieszania stał się przepis przejściowy, w którym zapisano, że regulacje w nowym brzmieniu „stosuje się do korekty przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów, uzyskanych lub poniesionych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy”. Zabrakło wyrazu „również”, co mogło prowadzić do wniosku, że od 2016 r. podatnik będzie mógł korygować na bieżąco jedynie te przychody i koszty, które uzyskał lub poniósł przed 1 stycznia 2016 r. Ministerstwo zapewniło jednak, że nowe zasady będą miały zastosowanie także do korekty przychodów oraz kosztów uzyskanych lub poniesionych od 1 stycznia 2016 r. Wcześniej podobny komunikat wydał resort gospodarki – jeden z autorów projektu nowej ustawy.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane