statystyki

Nowe przepisy: Korekta PIT i CIT nie tylko wstecz

autor: Katarzyna Jędrzejewska06.10.2015, 07:19; Aktualizacja: 16.12.2015, 10:48

Nowe przepisy będą miały zastosowanie nie tylko do przychodów i kosztów ich uzyskania uzyskanych lub poniesionych przed 1 stycznia 2016 r., lecz także po tej dacie – zapewniło MF w ślad za resortem gospodarki.

O problemie pisaliśmy w artykule „Ustawodawca nie wiedział, co uchwala w sprawie korekt” (DGP nr 185/2015). Powodem zamieszania stał się przepis przejściowy, w którym zapisano, że regulacje w nowym brzmieniu „stosuje się do korekty przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów, uzyskanych lub poniesionych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy”. Zabrakło wyrazu „również”, co mogło prowadzić do wniosku, że od 2016 r. podatnik będzie mógł korygować na bieżąco jedynie te przychody i koszty, które uzyskał lub poniósł przed 1 stycznia 2016 r. Ministerstwo zapewniło jednak, że nowe zasady będą miały zastosowanie także do korekty przychodów oraz kosztów uzyskanych lub poniesionych od 1 stycznia 2016 r. Wcześniej podobny komunikat wydał resort gospodarki – jeden z autorów projektu nowej ustawy.


Pozostało jeszcze 33% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane