statystyki

Przy cesji wierzytelności kosztem są też odsetki

autor: Łukasz Zalewski17.11.2015, 07:10; Aktualizacja: 17.11.2015, 10:25

Cała wartość zbytej wierzytelności, łącznie z oprocentowaniem, pomniejsza majątek podatnika. To oznacza, że może on w pełni zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów – orzekł WSA w Gdańsku.

Sprawa dotyczyła komandytariusza, który wraz z innymi wspólnikami udzielił spółce pożyczek na finansowanie jej działalności. Były one oprocentowane. Gdy odsetki urosły do kwoty przekraczającej 760 tys. zł, podatnik i pozostali komandytariusze scedowali swoje wierzytelności za cenę nominalną na inną osobę.

Podatnik wykazał to w zeznaniu PIT-36 jako przychód ze zbycia praw majątkowych. Początkowo nie wziął pod uwagę koszów uzyskania przychodów, ale po jakimś czasie doszedł do wniosku, że powinien je uwzględnić. Złożył więc wniosek o stwierdzenie i zwrot nadpłaty. Uważał, że koszty są równe kwocie przychodu. Tłumaczył, że dokonując odpłatnej cesji wierzytelności, uzyskał przychód, ale jednocześnie pomniejszył stan swoich aktywów, bo stracił możliwość domagania się od spółki zapłaty wierzytelności. Osiągnięcie przychodu wiązało się więc z wyzbyciem się wierzytelności z własnego majątku i jej wartość powinna być w całości zaliczona do kosztów podatkowych cesji – uważał.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane