statystyki

Wypełnianie deklaracji od wyrobów akcyzowych wciąż sprawia kłopoty

autor: Bogusław Śledź16.11.2015, 10:19; Aktualizacja: 16.11.2015, 11:03

Podatnicy występują więc do dyrektorów izb skarbowych o interpretacje. Najczęściej pytają o opodatkowanie małej ilości próbki towaru, rozliczenie ubytków węgla i niedoborów.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego: składać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwej izby celnej, w określonych terminach.

Wielu podatników miało wątpliwości w sprawie deklaracji podatkowych od wyrobów akcyzowych. W związku z tym występowało o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej do właściwego organu. Indywidualne interpretacje podatkowe dotyczyły m.in.: rozliczania wydanych próbek alkoholu etylowego, rozliczania kwartalnego wyrobów węglowych, składania deklaracji za wyroby opodatkowane zerową stawką oraz za niedobory, korygowania deklaracji po całkowitym zniszczeniu reklamowanych wyrobów. Poniżej omówiono kilka z nich.

Jakie zaokrąglenia

Podatnik wysyłał do badań próbki ze składu podatkowego co miesiąc lub co dwa miesiące w ilości 2 x 0,5 l lub 2 x 0,51, tj. 0,0035 hl 100 proc. lub 0,004 hl 100 proc., ponieważ podatek akcyzowy jest naliczany od hektolitra 100-proc. alkoholu etylowego. Podatnik zadał następujące pytanie: czy prawidłowo rozlicza próbki alkoholu etylowego, zaokrąglając ilość wyrobów w hektolitrach 100-proc. alkoholu etylowego do dwóch miejsc po przecinku, co w konsekwencji powoduje, że podatek akcyzowy od tak małej ilości próbek wynosi 0 zł.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane