statystyki

Wypełnianie deklaracji od wyrobów akcyzowych wciąż sprawia kłopoty

autor: Bogusław Śledź16.11.2015, 10:19; Aktualizacja: 16.11.2015, 11:03

Podatnicy występują więc do dyrektorów izb skarbowych o interpretacje. Najczęściej pytają o opodatkowanie małej ilości próbki towaru, rozliczenie ubytków węgla i niedoborów.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego: składać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwej izby celnej, w określonych terminach.

Wielu podatników miało wątpliwości w sprawie deklaracji podatkowych od wyrobów akcyzowych. W związku z tym występowało o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej do właściwego organu. Indywidualne interpretacje podatkowe dotyczyły m.in.: rozliczania wydanych próbek alkoholu etylowego, rozliczania kwartalnego wyrobów węglowych, składania deklaracji za wyroby opodatkowane zerową stawką oraz za niedobory, korygowania deklaracji po całkowitym zniszczeniu reklamowanych wyrobów. Poniżej omówiono kilka z nich.

Jakie zaokrąglenia

Podatnik wysyłał do badań próbki ze składu podatkowego co miesiąc lub co dwa miesiące w ilości 2 x 0,5 l lub 2 x 0,51, tj. 0,0035 hl 100 proc. lub 0,004 hl 100 proc., ponieważ podatek akcyzowy jest naliczany od hektolitra 100-proc. alkoholu etylowego. Podatnik zadał następujące pytanie: czy prawidłowo rozlicza próbki alkoholu etylowego, zaokrąglając ilość wyrobów w hektolitrach 100-proc. alkoholu etylowego do dwóch miejsc po przecinku, co w konsekwencji powoduje, że podatek akcyzowy od tak małej ilości próbek wynosi 0 zł.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane