Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych mają ułamkowy udział w gruncie, na którym znajduje się budynek, ale także plac zabaw, droga osiedlowa oraz w częściach wspólnych samego budynku np. klatki schodowe, recepcje, strychy. Obecnie części wspólne budynku oraz grunt nie są opodatkowane w całości. Wkrótce to się zmieni.
Od 1 stycznia 2016 wprowadzone zostaną odrębne zasady opodatkowania gruntu oraz części budynków stanowiących nieruchomość wspólną w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903, z późn. zm.) w przypadku, wyodrębnienia w budynku własności lokali. Obowiązek podatkowy będzie w takim przypadku odpowiadał udziałowi właściciela w nieruchomości wspólnej, ustalonemu na podstawie ustawy o własności lokali.
Do tej pory każdy właściciel płacił podatek od części wspólnych w takiej proporcji, w jakiej powierzchnia jego lokalu pozostaje do powierzchni użytkowej całego budynku. Jak informował Dziennik Gazeta Prawna, głównym celem zmiany było zwiększenie obciążeń dla firm, które płacą podatek od części wspólnych na identycznych zasadach, choć ich udział w części wspólnej mógł być różny.
Zgodnie z nowelizacją udział w części wspólnej nieruchomości przesądzi, jaki podatek zapłacimy. Jeśli ten udział będzie różny – np. u jednego współwłaściciela wynosi 1/6, u drugiego 1/2, a u trzeciego 1/3 – to w takich samych proporcjach będą oni płacić podatek od całej części wspólnej – informuje DGP.
Źródło: Ministerstwo Finansów, DGP
Oprac. T.J.
Komentarze(10)
Pokaż:
I korytarzach pionowych .
Zgodnie z art. 1a ust.1 ptk. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu nie podlegają klatki schodowe i szyby dźwigowe (korytarze pionowe).
Co do placów zabaw to nie są one opodatkowane same w sobie ale opodatkowany jest grunt pod nimi, tak jak pozostały grunt (czy to trawniki, czy chodniki) będący we współwłasności lokatorów danego bloku/osiedla - tak było, jest i po zmianach też tak będzie. Kupując mieszkanie kupujemy też udział w gruncie na którym dany budynek lub budynki stoją i za ten grunt również należy uiścić podatek.
Wprowadzana zmiana jest potrzebna i ma na celu uszczelnienie opodatkowania przede wszystkim powierzchni budynków dużych sieci handlowych i biurowców, gdzie często dochodziło do kuriozum, podczas którego wielka firm posiadające budynek o powierzchni kilku tysięcy mk. płaciła podatek tylko od części takiego budynku.
Dla zwykłych podatników posiadających jedynie mieszkania w blokach zmiana będzie prawie niezauważalna.