Podatek od spadków i darowizn: Liczy się to, kto zasiedział grunt, a nie kto opłacił dom

autor: Katarzyna Rosik10.11.2015, 08:14; Aktualizacja: 10.11.2015, 09:36
budowa, dom, nieruchomości

Rację organom podatkowym przyznał NSA.źródło: ShutterStock

Nakłady na nieruchomość może odliczyć tylko jej nabywca, choćby nawet zostały one poniesione z majątku wspólnego małżonków – orzekł NSA.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2015 r. poz. 86 ze zm.) pozwala przy zasiedzeniu nieruchomości wyłączyć z podstawy opodatkowania wartość budynku wzniesionego przez osobę nabywającą nieruchomość przez zasiedzenie (art. 7 ust. 5 ustawy).

W sprawie rozpatrywanej przez NSA urząd skarbowy, ustalając wysokość podatku od spadków i darowizn z tytułu zasiedzenia, odliczył tylko połowę nakładów poniesionych przez małżonków. Stwierdził, że wyłączone od opodatkowania są tylko nakłady dokonane przez nabywcę w czasie biegu zasiedzenia. Jedyną właścicielką zasiedzianej nieruchomości była żona, a więc tylko jej nakłady mogą być odliczone, mimo że zostały dokonane ze wspólnego majątku małżonków. Urząd powołał się na art. 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że co do zasady małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. To – uznał – uzasadnia odliczenie połowy poniesionych nakładów.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • vip(2015-11-12 12:28) Zgłoś naruszenie 10

    Czytam uzasadnienie tego wyroku o włos się na głowie jeży. Sąd administracyjny nie ma pojęcia o zawiłościach prawa rodzinnego i ustrojów majątkowych małżeńskich. Inna sprawa, że skarżący dał ciała i nie wnioskował o zasiedzenie wraz z żoną a potem tego argumentu nie użył w postępowaniu podatkowym tak jak trzeba.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane