statystyki

Fiskus wygrał pierwszy spór o interpretacje ogólne

autor: Patrycja Dudek09.11.2015, 06:47; Aktualizacja: 09.11.2015, 09:07

Minister finansów może poprzestać na zmianie jednej z dwóch sprzecznych interpretacji indywidualnych – orzekł NSA. To pierwszy wyrok w tego typu sprawie – podkreślił sędzia Jacek Brolik.

Sprawa dotyczyła Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łodzi, która wystąpiła z wnioskiem o wydanie przez ministra finansów interpretacji ogólnej. Tłumaczyła, że są rozbieżne interpretacje dotyczące możliwości stosowania zwolnienia z art. 17 ust. 1 ustawy o CIT. Przepis ten zwalnia z podatku dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność polegająca na ochronie zdrowia.

Jednak w obrocie prawnym funkcjonowały wówczas dwie sprzeczne ze sobą interpretacje. Z jednej z nich, wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (z 30 października 2009 r.), wynikało, że podatnik, który chce skorzystać ze zwolnienia, musi mieć statut. Druga, wydana przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (z 19 czerwca 2009 r.), wskazywała, że statut nie jest obowiązkowy i wystarczy, by cele statutowe wynikały z przepisów prawa lub aktów wewnętrznego funkcjonowania.

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych statutu nie miała i nie mogła mieć, dlatego zażądała jasnej odpowiedzi w kwestii możliwości zwolnienia z CIT.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane