statystyki

Fiskus wygrał pierwszy spór o interpretacje ogólne

autor: Patrycja Dudek09.11.2015, 06:47; Aktualizacja: 09.11.2015, 09:07

Minister finansów może poprzestać na zmianie jednej z dwóch sprzecznych interpretacji indywidualnych – orzekł NSA. To pierwszy wyrok w tego typu sprawie – podkreślił sędzia Jacek Brolik.

Sprawa dotyczyła Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łodzi, która wystąpiła z wnioskiem o wydanie przez ministra finansów interpretacji ogólnej. Tłumaczyła, że są rozbieżne interpretacje dotyczące możliwości stosowania zwolnienia z art. 17 ust. 1 ustawy o CIT. Przepis ten zwalnia z podatku dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność polegająca na ochronie zdrowia.

Jednak w obrocie prawnym funkcjonowały wówczas dwie sprzeczne ze sobą interpretacje. Z jednej z nich, wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (z 30 października 2009 r.), wynikało, że podatnik, który chce skorzystać ze zwolnienia, musi mieć statut. Druga, wydana przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (z 19 czerwca 2009 r.), wskazywała, że statut nie jest obowiązkowy i wystarczy, by cele statutowe wynikały z przepisów prawa lub aktów wewnętrznego funkcjonowania.

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych statutu nie miała i nie mogła mieć, dlatego zażądała jasnej odpowiedzi w kwestii możliwości zwolnienia z CIT.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane