statystyki

Leasing: Sprzedaż za złotówkę tylko po zakończeniu umowy

autor: Patrycja Dudek09.11.2015, 19:30
Sprawa dotyczyła firmy leasingowej oferującej leasing operacyjny.

Sprawa dotyczyła firmy leasingowej oferującej leasing operacyjny.źródło: ShutterStock

Leasingodawca, który zaraz po podpisaniu umowy oferuje klientom możliwość wykupu rzeczy, musi rozpoznać przychód i koszt według ceny rynkowej – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła firmy leasingowej oferującej leasing operacyjny. Standardem w umowach było postanowienie o możliwości nabycia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy po preferencyjnej cenie odpowiadającej wartości hipotetycznej zdefiniowanej w art. 17a ustawy o CIT. Leasingodawca chciał jednak, by najlepsi klienci mieli możliwość wykupu rzeczy za umowną złotówkę tuż po podpisaniu umowy leasingu. We wniosku o interpretację wyjaśnił, że w tym celu wraz z umową leasingu będzie zawierał warunkową umowę sprzedaży. Będzie przy tym wystawiał fakturę. Natomiast samo przeniesienie prawa własności miało następować później, dopiero po zapłaceniu wszystkich rat i zakończeniu umowy leasingu.

Firma uważała, że dzięki temu będzie mogła rozpoznać przychód i koszt już w momencie wystawienia faktury, zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT. Problem polegał na tym, że leasingodawca chciał rozpoznawać przychód i koszt na preferencyjnych zasadach, określonych w art. 17c ustawy o CIT, a więc w wysokości odpowiadającej wartości hipotetycznej. Tłumaczył, że klienci, chcąc stać się właścicielami przedmiotu leasingu, i tak muszą kontynuować zawartą umowę.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane