statystyki

Czy jednego dnia można wystawić fakturę za wiele miesięcy najmu

autor: Marcin Szymankiewicz19.10.2015, 10:48; Aktualizacja: 26.10.2015, 19:43

Podatnik VAT czynny zawarł umowę najmu lokalu użytkowego z firmą ABC na 5 lat. Najem jest rozliczany w okresach miesięcznych z terminem płatności określonym z góry, do 20. dnia każdego miesiąca. Ponadto umowy z dostawcami mediów (np. wody, prądu, usług telekomunikacyjnych) ma zawrzeć bezpośrednio najemca, zatem podatnik nie refakturuje na najemcę żadnych dodatkowych kosztów. Czy może on jednego dnia z góry wystawić faktury za najem tego lokalu za kilka miesięcy i jakie odniesie to skutki w zakresie VAT?

EKSPERT RADZI

W przypadku m.in. usług najmu fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności (w rozpatrywanym przypadku za dany miesiąc faktura powinna być wystawiona najpóźniej 20. dnia tego miesiąca). Zasadniczo faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed wykonaniem usługi. Nie dotyczy to jednak m.in. faktur wystawianych na udokumentowanie usług najmu, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy (zob. art. 106i ust. 3 pkt 4, ust. 7 pkt 1, ust. 8 ustawy o VAT).

Oznacza to, że podatnik może wystawić jednego dnia faktury dokumentujące usługi najmu lokalu za kilka kolejnych miesięcy, pod warunkiem że faktura ta będzie zawierać informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy. Przykładowo faktura wystawiona 20 września 2015 r. za październik 2015 r. powinna zawierać informacje, że dotyczy października 2015 r., a za listopad 2015 r. – informację, że dotyczy listopada 2015 r. itd.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane