statystyki

Podatek od nieruchomości: Gmina zawłaszczyła grunty, więc nie pobierze daniny

autor: Katarzyna Rosik06.11.2015, 06:52; Aktualizacja: 06.11.2015, 09:38
działka

Jeżeli organ wie, że dane mogą być błędne, powinien je sprawdzićźródło: ShutterStock

Jeżeli dane w ewidencji gruntów i budynków nie odzwierciedlają rzeczywistości, a wójt o tym wie, to nie może wydać decyzji określającej wysokość daniny bez sprawdzenia stanu faktycznego – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o podatniczkę, której wójt określił wysokość podatku od nieruchomości na podstawie danych z ewidencji gruntów i budynków. Dane te wskazywały, że jest ona jedynym właścicielem działek. Powinna więc płacić od nich podatek – uznał.

Podatniczka nie zgodziła się z tą decyzją. Tłumaczyła, że nie może faktycznie władać gruntem, bo na części działek gmina kilka lat wcześniej wybudowała chodnik. Z poprzednio urzędującym wójtem gminy ustnie się umówiła, iż podatek zostanie jej zmniejszony. Po zmianie władz ustna umowa przestała obowiązywać. A podatniczka, mimo że zabiegała o prawne uregulowanie tej sytuacji, nie dostała z gminy odpowiedzi. Uważała zatem, że bezprawnie została pozbawiona faktycznego władztwa nad częścią działek i naruszono jej konstytucyjne prawo ochrony własności. Nie zgadzała się więc na płacenie podatku od gruntów zawłaszczonych przez gminę.

Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało w mocy decyzję wójta. Stwierdziło, że podstawą wymiaru podatku od nieruchomości są dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków, zgodnie z art. 21 prawa geodezyjnego i kartograficznego (Dz.U. z 2015 r. poz. 520 ze zm.). Skoro więc podatniczka jest właścicielką działek, to musi płacić daninę.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • StAAbrA(2015-11-06 17:00) Zgłoś naruszenie 00

  Normalna praktyka gnojów samorządowych - wzorem całej mafii państwowej - wymuszania podatków od nieistniejącej podstawy .
  A skoro WSA taki mądry , to czemu przez kilkadziesiąt lat trzymał parasol nad złodziejskimi mendami ? I czemu orzeka , w takich właśnie przypadkach , raz tak , a raz siak ?
  I gdzie są wnioski , do prokuratury , na przestępców przebranych za wójtów ?
  I co z biurwami z SKO , "dzięki" którym obywatelka rzeczona latami użera się z mafią ?

  A może by tak zacząć kasować pasożytów za tę "zabawę" z obywatelami ? - co pan na to , panie Prezesie ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane