statystyki

Podatek od nieruchomości: Gmina zawłaszczyła grunty, więc nie pobierze daniny

autor: Katarzyna Rosik06.11.2015, 06:52; Aktualizacja: 06.11.2015, 09:38
działka

Jeżeli organ wie, że dane mogą być błędne, powinien je sprawdzićźródło: ShutterStock

Jeżeli dane w ewidencji gruntów i budynków nie odzwierciedlają rzeczywistości, a wójt o tym wie, to nie może wydać decyzji określającej wysokość daniny bez sprawdzenia stanu faktycznego – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o podatniczkę, której wójt określił wysokość podatku od nieruchomości na podstawie danych z ewidencji gruntów i budynków. Dane te wskazywały, że jest ona jedynym właścicielem działek. Powinna więc płacić od nich podatek – uznał.

Podatniczka nie zgodziła się z tą decyzją. Tłumaczyła, że nie może faktycznie władać gruntem, bo na części działek gmina kilka lat wcześniej wybudowała chodnik. Z poprzednio urzędującym wójtem gminy ustnie się umówiła, iż podatek zostanie jej zmniejszony. Po zmianie władz ustna umowa przestała obowiązywać. A podatniczka, mimo że zabiegała o prawne uregulowanie tej sytuacji, nie dostała z gminy odpowiedzi. Uważała zatem, że bezprawnie została pozbawiona faktycznego władztwa nad częścią działek i naruszono jej konstytucyjne prawo ochrony własności. Nie zgadzała się więc na płacenie podatku od gruntów zawłaszczonych przez gminę.

Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało w mocy decyzję wójta. Stwierdziło, że podstawą wymiaru podatku od nieruchomości są dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków, zgodnie z art. 21 prawa geodezyjnego i kartograficznego (Dz.U. z 2015 r. poz. 520 ze zm.). Skoro więc podatniczka jest właścicielką działek, to musi płacić daninę.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • StAAbrA(2015-11-06 17:00) Zgłoś naruszenie 00

  Normalna praktyka gnojów samorządowych - wzorem całej mafii państwowej - wymuszania podatków od nieistniejącej podstawy .
  A skoro WSA taki mądry , to czemu przez kilkadziesiąt lat trzymał parasol nad złodziejskimi mendami ? I czemu orzeka , w takich właśnie przypadkach , raz tak , a raz siak ?
  I gdzie są wnioski , do prokuratury , na przestępców przebranych za wójtów ?
  I co z biurwami z SKO , "dzięki" którym obywatelka rzeczona latami użera się z mafią ?

  A może by tak zacząć kasować pasożytów za tę "zabawę" z obywatelami ? - co pan na to , panie Prezesie ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane