statystyki

Trzy działki o różnym przeznaczeniu. Jaki podatek od nieruchomości?

autor: Łukasz Zalewski09.11.2015, 10:40; Aktualizacja: 09.11.2015, 10:51
budowa, dom, nieruchomości

Nawet jeśli działki sąsiadują, a mają różny status, podatek będzie inny dla każdej z nich.źródło: ShutterStock

Pan Wojciech kupił trzy sąsiadujące ze sobą działki i zamierza na nich pobudować dom jednorodzinny. Czeka jednak na zmianę przeznaczenia dwóch z nich w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku radni uchwalą, że są to tereny przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną. Na razie jednak działki są sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako grunt rolny i leśny. Jedynie trzecia jest budowlana. – Jak mam rozliczyć podatki od każdej z nich – pyta czytelnik

Rozliczenie podatku od każdej z działek musi się odbyć na odrębnych zasadach. W stosunku do gruntów rolnych zastosowanie ma podatek rolny, do lasów – leśny, a jedynie do gruntów budowlanych – podatek od nieruchomości. Inną kwestią jest wymiar i zapłata tych podatków przez właściciela, ale wyjaśnimy to w dalszej części artykułu.

Zacznijmy od podatku rolnego. Opodatkowane są nim grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków (prowadzi ją starosta powiatowy) jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem tych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. W praktyce jednak na działce rolnej nie trzeba prowadzić działalności rolniczej, aby grunt opodatkować daniną rolną. Podatek płaci więc każdy podmiot, który posiada odpowiednio sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków grunty. Mogą one nawet leżeć odłogiem.

Sposób ustalenia kwoty tego podatku nie jest skomplikowany. Podstawą opodatkowania dla gruntów innych niż grunty gospodarstw rolnych jest liczba hektarów wynikająca z ewidencji gruntów i budynków. Stawka za 1 ha gruntów wynosi równowartość pieniężną 5 kwintali żyta, obliczonych według średniej ceny jego skupu za 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy. Średnią cenę skupu żyta ogłasza prezes Głównego Urzędu Statystycznego do 20 października roku poprzedzającego rok podatkowy. W tym roku prezes GUS ogłosił, że stawka na 2016 r. wyniosła 53,75 zł za 1 decytonę (odpowiednik kwintala). Aby obliczyć stawkę za 1 ha gruntów, trzeba pomnożyć stawkę ogłoszoną przez prezesa GUS przez 5. W efekcie w 2016 r. wyniesie ona 268,75 zł.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane