statystyki

Podatek od nieruchomości: Doraźne zajęcie nie jest posiadaniem

autor: Katarzyna Rosik09.11.2015, 20:00
budowa, dom, nieruchomości

Wyrok jest nieprawomocny.źródło: ShutterStock

Kto dostał zezwolenie na czasowe zajęcie części nieruchomości w celu realizacji inwestycji, nie musi płacić od niej podatku od nieruchomości – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki, która na podstawie umowy z miastem zobowiązała się do wykonania w określonym miejscu przepompowni ścieków. Aby jednak zrealizować tę inwestycję, musiała otrzymać pozwolenie na czasowe wyłączenie publicznego użytkowania pasa drogi gminnej. Wydane przez miasto zezwolenie uprawniało spółkę do wyłącznego korzystania z drogi gminnej w ściśle określonym celu. Po jego uzyskaniu spółka przystąpiła do budowy przepompowni.

W deklaracji na podatek od nieruchomości nie uwzględniła czasowego korzystania z pasa drogi gminnej. Prezydent miasta to zakwestionował. Przypomniał, że podatnikami są również osoby prawne będące posiadaczami nieruchomości lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie to wynika z umowy zawartej z właścicielem (art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, Dz.U. z 2014 r. poz. 849)

Skoro więc spółka została upoważniona na podstawie zezwolenia do korzystania z pasa drogi gminnej, to powinna płacić podatek za okres używania tej części nieruchomości – stwierdził prezydent.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane