statystyki

Firmowy festyn z VAT i potrąceniem

autor: Katarzyna Bajak28.10.2015, 07:34; Aktualizacja: 28.10.2015, 08:56

Organizacja imprezy dla rodzin i byłych pracowników firmy jest opodatkowana, ale spółka może w całości odliczać podatek od wydatków poniesionych na ten cel – orzekł NSA.

Spółka uważała, że umożliwienie uczestnictwa w imprezie pracownikom, byłym podwładnym oraz osobom towarzyszącym nie podlega VAT. Chciała natomiast odliczać w całości podatek od zakupów związanych z organizacją festynu. Uważała, że wpływają one pośrednio na wyniki firmy i mają związek z działalnością gospodarczą. Chodziło o faktury za wynajem obiektu, ochronę, usługi rozrywkowe, catering.

Dyrektor izby skarbowej uznał, że spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT jedynie w tej części, w jakiej wydatki na imprezę dotyczą pracowników, bo tylko w tym zakresie istnieje związek (pośredni) z czynnościami opodatkowanymi. Odmówił jej prawa do odliczenia VAT w odniesieniu do wydatków poniesionych na rzecz pozostałych uczestników festynu, czyli byłych pracowników i osób im towarzyszących oraz członków rodzin. Uznał, że nie miały one związku ze sprzedażą opodatkowaną. Nakazał też spółce zapłatę VAT od organizacji festynu na rzecz osób niebędących pracownikami – stwierdził, że nie jest to usługa świadczona na cele związane z prowadzoną działalnością.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane