statystyki

Firmowy festyn z VAT i potrąceniem

autor: Katarzyna Bajak28.10.2015, 07:34; Aktualizacja: 28.10.2015, 08:56

Organizacja imprezy dla rodzin i byłych pracowników firmy jest opodatkowana, ale spółka może w całości odliczać podatek od wydatków poniesionych na ten cel – orzekł NSA.

Spółka uważała, że umożliwienie uczestnictwa w imprezie pracownikom, byłym podwładnym oraz osobom towarzyszącym nie podlega VAT. Chciała natomiast odliczać w całości podatek od zakupów związanych z organizacją festynu. Uważała, że wpływają one pośrednio na wyniki firmy i mają związek z działalnością gospodarczą. Chodziło o faktury za wynajem obiektu, ochronę, usługi rozrywkowe, catering.

Dyrektor izby skarbowej uznał, że spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT jedynie w tej części, w jakiej wydatki na imprezę dotyczą pracowników, bo tylko w tym zakresie istnieje związek (pośredni) z czynnościami opodatkowanymi. Odmówił jej prawa do odliczenia VAT w odniesieniu do wydatków poniesionych na rzecz pozostałych uczestników festynu, czyli byłych pracowników i osób im towarzyszących oraz członków rodzin. Uznał, że nie miały one związku ze sprzedażą opodatkowaną. Nakazał też spółce zapłatę VAT od organizacji festynu na rzecz osób niebędących pracownikami – stwierdził, że nie jest to usługa świadczona na cele związane z prowadzoną działalnością.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane