statystyki

Czas na odzyskanie VAT jest ograniczony

autor: Katarzyna Bajak, Katarzyna Jędrzejewska28.10.2015, 07:34; Aktualizacja: 18.12.2015, 11:13
prawo, sąd, sprawiedliwość

Chodziło o dwie gminy, którym fiskus odmówił zwrotu VAT.źródło: ShutterStock

Kto złoży korektę deklaracji po 5 latach, licząc od początku roku, w którym uzyskał prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie może już z niego skorzystać. Nie narusza to zasady neutralności VAT – stwierdził NSA.

Chodziło o dwie gminy, którym fiskus odmówił zwrotu VAT, bo – jak stwierdził - za późno złożyły one korekty deklaracji. Zrobiły to po upływie 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło u nich prawo do odliczenia podatku naliczonego. Fiskus stwierdził, że takie opóźnienie wyklucza prawo do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT.

Gminy zaskarżyły te decyzje. Zarzucały sprzeczność art. 86 ust. 13 ustawy o VAT z konstytucyjną zasadą równości, a także z prawem unijnym i wspólnotową zasadą neutralności i równowagi.

WSA w Szczecinie przyznał rację organom. Przypomniał, że art. 86 ust. 13 daje prawo do skorygowania deklaracji tym, którzy nie odliczyli podatku naliczonego w bieżącej deklaracji lub w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych – niezależnie od tego, czy zrobili to świadomie, czy przez pomyłkę. Ważne, by nie przekroczyli pięcioletniego terminu – zastrzegł WSA. Podkreślił, że termin ten ma na celu zdyscyplinowanie podatników.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane