statystyki

Czas na odzyskanie VAT jest ograniczony

autor: Katarzyna Bajak, Katarzyna Jędrzejewska28.10.2015, 07:34; Aktualizacja: 18.12.2015, 11:13
prawo, sąd, sprawiedliwość

Chodziło o dwie gminy, którym fiskus odmówił zwrotu VAT.źródło: ShutterStock

Kto złoży korektę deklaracji po 5 latach, licząc od początku roku, w którym uzyskał prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie może już z niego skorzystać. Nie narusza to zasady neutralności VAT – stwierdził NSA.

Chodziło o dwie gminy, którym fiskus odmówił zwrotu VAT, bo – jak stwierdził - za późno złożyły one korekty deklaracji. Zrobiły to po upływie 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło u nich prawo do odliczenia podatku naliczonego. Fiskus stwierdził, że takie opóźnienie wyklucza prawo do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT.

Gminy zaskarżyły te decyzje. Zarzucały sprzeczność art. 86 ust. 13 ustawy o VAT z konstytucyjną zasadą równości, a także z prawem unijnym i wspólnotową zasadą neutralności i równowagi.

WSA w Szczecinie przyznał rację organom. Przypomniał, że art. 86 ust. 13 daje prawo do skorygowania deklaracji tym, którzy nie odliczyli podatku naliczonego w bieżącej deklaracji lub w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych – niezależnie od tego, czy zrobili to świadomie, czy przez pomyłkę. Ważne, by nie przekroczyli pięcioletniego terminu – zastrzegł WSA. Podkreślił, że termin ten ma na celu zdyscyplinowanie podatników.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane