statystyki

Wykopalisko bez węgla, ale z wysokim podatkiem

autor: Jakub Pawłowski21.06.2016, 07:17; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:20
węgiel kamienny -surowce

Kopalnia (spółka akcyjna) nie zgadzała się z decyzją burmistrza.źródło: ShutterStock

Tereny poeksploatacyjne pozostają związane z działalnością gospodarczą również na czas ich rekultywacji po zaprzestaniu wydobycia kopalin – orzekł NSA.

Od tego rozstrzygnięcia zależało, czy budżet kopalni węgla brunatnego w Koninie zubożeje o ponad 17 mln zł. Tyle bowiem wynosiło łączne zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2012 r. Chodziło o tereny oznaczone w ewidencji gruntów i budynków jako „Tr”, czyli tereny, które wykorzystywane były jako wyrobiska górnicze do czasu, aż złoża nie zostały wyczerpane, a grunty te poddano procesowi rekultywacji.

Polecany produkt: VAT w samorządach >>

Kopalnia (spółka akcyjna) nie zgadzała się z decyzją burmistrza, który naliczył jej podatek według stawki przewidzianej dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Twierdziła, że na terenach poeksploatacyjnych jakakolwiek działalność jest wykluczona, bo nie mogą one być wykorzystane ani do produkcji węgla, ani prowadzenia gospodarki leśnej czy rolnej. W związku z tym była przekonana, że zastosowanie powinna mieć w tym przypadku niższa stawka. Choć różnica między tą postulowaną przez spółkę a tą, którą przyjął organ, wynosiła tylko 68 gr, to – biorąc pod uwagę powierzchnię terenu – przekładało się to na znacznie wyższą kwotę do zapłaty.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane