statystyki

Wykopalisko bez węgla, ale z wysokim podatkiem

autor: Jakub Pawłowski21.06.2016, 07:17; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:20
węgiel kamienny -surowce

Kopalnia (spółka akcyjna) nie zgadzała się z decyzją burmistrza.źródło: ShutterStock

Tereny poeksploatacyjne pozostają związane z działalnością gospodarczą również na czas ich rekultywacji po zaprzestaniu wydobycia kopalin – orzekł NSA.

Od tego rozstrzygnięcia zależało, czy budżet kopalni węgla brunatnego w Koninie zubożeje o ponad 17 mln zł. Tyle bowiem wynosiło łączne zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2012 r. Chodziło o tereny oznaczone w ewidencji gruntów i budynków jako „Tr”, czyli tereny, które wykorzystywane były jako wyrobiska górnicze do czasu, aż złoża nie zostały wyczerpane, a grunty te poddano procesowi rekultywacji.

Polecany produkt: VAT w samorządach >>

Kopalnia (spółka akcyjna) nie zgadzała się z decyzją burmistrza, który naliczył jej podatek według stawki przewidzianej dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Twierdziła, że na terenach poeksploatacyjnych jakakolwiek działalność jest wykluczona, bo nie mogą one być wykorzystane ani do produkcji węgla, ani prowadzenia gospodarki leśnej czy rolnej. W związku z tym była przekonana, że zastosowanie powinna mieć w tym przypadku niższa stawka. Choć różnica między tą postulowaną przez spółkę a tą, którą przyjął organ, wynosiła tylko 68 gr, to – biorąc pod uwagę powierzchnię terenu – przekładało się to na znacznie wyższą kwotę do zapłaty.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane