statystyki

Wydawanie dzienników budowy wolne od podatku

autor: Agnieszka Pokojska22.10.2015, 07:17; Aktualizacja: 22.10.2015, 08:18
budowa, dom, nieruchomości

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przypomniał, że pozwolenie na budowę oraz dziennik budowy w przypadku miasta na prawach powiatu wydaje odpłatnie prezydent miastaźródło: ShutterStock

Prezydent miasta, przekazując dzienniki budowy inwestorom, działa jako organ władzy publicznej. Nie podlega więc VAT – potwierdził dyrektor katowickiej izby skarbowej.

Z pytaniem wystąpiło miasto, które kupuje dzienniki budowy, ewidencjonuje je i stempluje. Następnie wydaje je stronom na podstawie art. 45 ust. 1–3 i 42 ust. 3 prawa budowlanego oraz rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia (Dz.U. z 2002 r. nr 108, poz. 953 ze zm.). Urząd miasta pobiera z tego tytułu opłatę równą cenie (brutto) zakupu dziennika budowy. Gmina chciała wiedzieć, czy w tym wypadku ma miejsce dostawa towarów, która podlega opodatkowaniu 23-proc. stawką VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przypomniał, że pozwolenie na budowę oraz dziennik budowy w przypadku miasta na prawach powiatu wydaje odpłatnie prezydent miasta. Działa w tym przypadku jako organ władzy publicznej, nie jest więc podatnikiem VAT. Dlatego opłata nie jest opodatkowana. 


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane