statystyki

Wydawanie dzienników budowy wolne od podatku

autor: Agnieszka Pokojska22.10.2015, 07:17; Aktualizacja: 22.10.2015, 08:18
budowa, dom, nieruchomości

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przypomniał, że pozwolenie na budowę oraz dziennik budowy w przypadku miasta na prawach powiatu wydaje odpłatnie prezydent miastaźródło: ShutterStock

Prezydent miasta, przekazując dzienniki budowy inwestorom, działa jako organ władzy publicznej. Nie podlega więc VAT – potwierdził dyrektor katowickiej izby skarbowej.

Z pytaniem wystąpiło miasto, które kupuje dzienniki budowy, ewidencjonuje je i stempluje. Następnie wydaje je stronom na podstawie art. 45 ust. 1–3 i 42 ust. 3 prawa budowlanego oraz rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia (Dz.U. z 2002 r. nr 108, poz. 953 ze zm.). Urząd miasta pobiera z tego tytułu opłatę równą cenie (brutto) zakupu dziennika budowy. Gmina chciała wiedzieć, czy w tym wypadku ma miejsce dostawa towarów, która podlega opodatkowaniu 23-proc. stawką VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przypomniał, że pozwolenie na budowę oraz dziennik budowy w przypadku miasta na prawach powiatu wydaje odpłatnie prezydent miasta. Działa w tym przypadku jako organ władzy publicznej, nie jest więc podatnikiem VAT. Dlatego opłata nie jest opodatkowana. 


Pozostało jeszcze 33% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane