statystyki

Jak rozliczyć rekompensatę za opóźnienie w wejściu w życie kontraktu zawartego w ramach działalności

autor: Tomasz Krywan19.10.2015, 10:48; Aktualizacja: 19.10.2015, 11:20

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zawarła umowę o świadczenie usług, która z winy kontrahenta weszła w życie z opóźnieniem. Przedsiębiorca otrzymał z tego tytułu rekompensatę. Czy jej kwotę powinien zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej?

Co prawda z przepisów nie wynika to wprost, ale przyjmuje się, że wszelkie odszkodowania otrzymywane w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowią przychód z tej działalności.

Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 stycznia 2013 r. (nr IBPBI/1/415-1269/12/ZK). Czytamy w niej, że „każde przysporzenie majątkowe, uzyskane w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowi przychód z tej działalności, o ile ustawa nie wyłącza go z tej kategorii. Zatem także odszkodowania, jeżeli mają związek z prowadzoną przez podatnika pozarolniczą działalnością, stanowią podlegający opodatkowaniu przychód z tej działalności, o ile ustawa wprost nie wyłącza ich z kategorii przychodów lub nie zwalnia z opodatkowania PIT”.

Podobne stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 23 października 2013 r. (nr ITPB1/415-811a/12/AD). W interpretacji tej czytamy, że „prawo do otrzymania ww. świadczenia [odszkodowania – dop. red.] nie wynika wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Ponadto świadczenie to będzie pozostawać w bezpośrednim związku z prowadzoną przez pana działalnością gospodarczą i – częściowo – będzie dotyczyło utraconych korzyści (zarobku) z uwagi na brak możliwości rozpoczęcia prac budowlanych związanych z budową hotelu – co wyklucza zastosowanie zwolnienia. Skoro przedmiotowe odszkodowanie będzie pozostawało w bezpośrednim związku z działalnością gospodarczą, to przychód z tytułu otrzymanego odszkodowania należy rozliczyć w ramach źródła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Należy go wykazać w odpowiedniej ewidencji prowadzonej dla tej działalności i opodatkować łącznie z pozostałymi przychodami z tej działalności”.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane