statystyki

Jak rozliczyć rekompensatę za opóźnienie w wejściu w życie kontraktu zawartego w ramach działalności

autor: Tomasz Krywan19.10.2015, 10:48; Aktualizacja: 19.10.2015, 11:20

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zawarła umowę o świadczenie usług, która z winy kontrahenta weszła w życie z opóźnieniem. Przedsiębiorca otrzymał z tego tytułu rekompensatę. Czy jej kwotę powinien zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej?

Co prawda z przepisów nie wynika to wprost, ale przyjmuje się, że wszelkie odszkodowania otrzymywane w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowią przychód z tej działalności.

Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 stycznia 2013 r. (nr IBPBI/1/415-1269/12/ZK). Czytamy w niej, że „każde przysporzenie majątkowe, uzyskane w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowi przychód z tej działalności, o ile ustawa nie wyłącza go z tej kategorii. Zatem także odszkodowania, jeżeli mają związek z prowadzoną przez podatnika pozarolniczą działalnością, stanowią podlegający opodatkowaniu przychód z tej działalności, o ile ustawa wprost nie wyłącza ich z kategorii przychodów lub nie zwalnia z opodatkowania PIT”.

Podobne stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 23 października 2013 r. (nr ITPB1/415-811a/12/AD). W interpretacji tej czytamy, że „prawo do otrzymania ww. świadczenia [odszkodowania – dop. red.] nie wynika wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Ponadto świadczenie to będzie pozostawać w bezpośrednim związku z prowadzoną przez pana działalnością gospodarczą i – częściowo – będzie dotyczyło utraconych korzyści (zarobku) z uwagi na brak możliwości rozpoczęcia prac budowlanych związanych z budową hotelu – co wyklucza zastosowanie zwolnienia. Skoro przedmiotowe odszkodowanie będzie pozostawało w bezpośrednim związku z działalnością gospodarczą, to przychód z tytułu otrzymanego odszkodowania należy rozliczyć w ramach źródła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Należy go wykazać w odpowiedniej ewidencji prowadzonej dla tej działalności i opodatkować łącznie z pozostałymi przychodami z tej działalności”.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane