Dział spadku to nie zawsze nabycie

autor: Patrycja Dudek16.10.2015, 07:25; Aktualizacja: 16.10.2015, 08:20
podatki-PIT-kredyt

podatki, PIT, kredytźródło: ShutterStock

Jeśli w skład masy spadkowej wchodzi kilka rzeczy, a podatnicy podzielą je między siebie stosownie do należnych im udziałów, to należy przyjąć, że stają się ich właścicielami już z chwilą śmierci spadkodawcy – orzekł NSA.

Inaczej byłoby, gdyby podatnik na skutek działu spadku otrzymał więcej, niż wynosił jego udział w masie spadkowej. Wówczas należałoby przyjąć, że nabył rzecz w dwóch momentach: z chwilą otwarcia spadku i z momentem jego działu – wyjaśniła sędzia Anna Świderska.

Sprawa dotyczyła podatnika, który odziedziczył udział spadku po zmarłym ojcu. W skład masy spadkowej wchodziła m.in. nieruchomość. Kilka lat później rodzina zdecydowała się na przeprowadzenie działu spadku, na skutek czego mężczyzna stał się wyłącznym właścicielem tej nieruchomości. Dwa lata później chciał ją sprzedać.

Uważał, że nie zapłaci od tej sprzedaży podatku, bo zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT jest on należny tylko wtedy, gdy do sprzedaży dojdzie przed upływem pięciu lat od nabycia. Tymczasem – jak podkreślił podatnik – jego ojciec zmarł kilkanaście lat temu.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane