statystyki

Jak rozpoznać i rozliczać działalność sponsoringową w podatkach

12.10.2015, 16:00
Jak rozpoznać i rozliczać działalność sponsoringową w podatkach

Jak rozpoznać i rozliczać działalność sponsoringową w podatkachźródło: ShutterStock

Spółka Radkow zajmuje się produkcją mebli i jest jednym z większych pracodawców w regionie. Prezes zarządu, a jednocześnie główny udziałowiec spółki, jest dość mocno zaangażowany w rozwój i wspieranie lokalnej społeczności, co kształtuje pozytywny wizerunek firmy. Spółka niejednokrotnie przekazywała darowizny na różne przedsięwzięcia kulturalne odbywające się w mieście. Oczywiście najczęściej organizatorzy nie szczędzili spółce podziękowań, a uczestnicy doskonale wiedzieli, że to ta firma i jej właściciele w istotny sposób przyczynili się do tego, aby dana impreza w ogóle się odbyła. Środki pieniężne oraz inne świadczenia przekazywane w ramach takich działań nie były nigdy rozliczane podatkowo po stronie kosztów. W przypadku gdy spółka w ramach darowizny przekazywała towary (np. produkty spożywcze serwowane następnie przez organizatorów jako poczęstunek w czasie festynów), wydanie było opodatkowywane VAT.

Od niedawna spółka korzysta z usług doradcy podatkowego, z którym podpisana została umowa o stałą obsługę podatkową. Już w czasie szkolenia podatkowego, które wcześniej prowadził właściciel kancelarii, a w efekcie którego spółka nawiązała z nim bliższą współpracę, doradca zwracał uwagę na to, że nie rozliczając podatkowo tego rodzaju aktywności lokalnej, spółka rezygnuje z ewentualnych korzyści podatkowych. Dzięki odpowiedniemu (jak najbardziej zgodnemu ze stanem faktycznym i z przepisami prawa) ukształtowaniu umowy łączącej strony możliwe jest bowiem osiągnięcie korzyści podatkowych i nie musi to się wiązać z negatywnymi implikacjami po stronie wspieranego podmiotu.

Ponadto w skrajnych przypadkach dotychczasowa praktyka spółki może być uznana przez organ podatkowy za niewłaściwą i rodzącą zaległości fiskalne po stronie spółki albo, co chyba gorsze, po stronie jej partnera organizującego dane przedsięwzięcie.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane