statystyki

WORD musi zapłacić za swoje nieruchomości podatek

autor: Katarzyna Rosik28.09.2015, 07:17; Aktualizacja: 28.09.2015, 08:18
Chodziło o wojewódzki ośrodek ruchu drogowego (WORD), który złożył korektę deklaracji w podatku od nieruchomości.

Chodziło o wojewódzki ośrodek ruchu drogowego (WORD), który złożył korektę deklaracji w podatku od nieruchomości.źródło: ShutterStock

Ośrodek szkolenia kierowców to przedsiębiorca, a nie instytucja objęta systemem oświaty. Dlatego musi płacić podatek od nieruchomości i to według stawek przewidzianych dla firm – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o wojewódzki ośrodek ruchu drogowego (WORD), który złożył korektę deklaracji w podatku od nieruchomości. Jak stwierdził, pierwotnie błędnie uznał, że należące do niego nieruchomości są związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, w związku z czym należy je opodatkować właściwą, wyższą stawką podatku. W rzeczywistości są one objęte zwolnieniem, o którym mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Dotyczy ono publicznych i niepublicznych jednostek organizacyjnych objętych systemem oświaty oraz prowadzących je organów – w zakresie nieruchomości zajętych na działalność oświatową.

WORD przyznał, że nie działa na podstawie ustawy o systemie oświaty. Jednak system ten, zdaniem ośrodka, obejmuje nie tylko podmioty wymienione w tej ustawie, ale także jednostki organizacyjne realizujące zadania oświatowe określone w innych aktach prawnych.

Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego zwrócił też uwagę, że nie ma w przepisach definicji działalności oświatowej, a w takim razie należy się odwołać do potocznego rozumienia tego pojęcia. Zgodnie z nim chodzi o każdą działalność mającą na celu kształcenie i rozpowszechnianie wiedzy. Skoro ośrodek organizuje rozmaite kursy dla kierowców, szkolenia dla egzaminatorów, a także egzaminy państwowe sprawdzające kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, to nie ma wątpliwości, że prowadzi działalność oświatową. W rezultacie przysługuje mu zwolnienie z podatku od nieruchomości.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane