statystyki

WORD musi zapłacić za swoje nieruchomości podatek

autor: Katarzyna Rosik28.09.2015, 07:17; Aktualizacja: 28.09.2015, 08:18
Chodziło o wojewódzki ośrodek ruchu drogowego (WORD), który złożył korektę deklaracji w podatku od nieruchomości.

Chodziło o wojewódzki ośrodek ruchu drogowego (WORD), który złożył korektę deklaracji w podatku od nieruchomości.źródło: ShutterStock

Ośrodek szkolenia kierowców to przedsiębiorca, a nie instytucja objęta systemem oświaty. Dlatego musi płacić podatek od nieruchomości i to według stawek przewidzianych dla firm – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o wojewódzki ośrodek ruchu drogowego (WORD), który złożył korektę deklaracji w podatku od nieruchomości. Jak stwierdził, pierwotnie błędnie uznał, że należące do niego nieruchomości są związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, w związku z czym należy je opodatkować właściwą, wyższą stawką podatku. W rzeczywistości są one objęte zwolnieniem, o którym mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Dotyczy ono publicznych i niepublicznych jednostek organizacyjnych objętych systemem oświaty oraz prowadzących je organów – w zakresie nieruchomości zajętych na działalność oświatową.

WORD przyznał, że nie działa na podstawie ustawy o systemie oświaty. Jednak system ten, zdaniem ośrodka, obejmuje nie tylko podmioty wymienione w tej ustawie, ale także jednostki organizacyjne realizujące zadania oświatowe określone w innych aktach prawnych.

Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego zwrócił też uwagę, że nie ma w przepisach definicji działalności oświatowej, a w takim razie należy się odwołać do potocznego rozumienia tego pojęcia. Zgodnie z nim chodzi o każdą działalność mającą na celu kształcenie i rozpowszechnianie wiedzy. Skoro ośrodek organizuje rozmaite kursy dla kierowców, szkolenia dla egzaminatorów, a także egzaminy państwowe sprawdzające kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, to nie ma wątpliwości, że prowadzi działalność oświatową. W rezultacie przysługuje mu zwolnienie z podatku od nieruchomości.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane