statystyki

Twórcze projektowanie wnętrz z 8 proc. podatkiem

autor: Mariusz Szulc28.09.2015, 07:17; Aktualizacja: 28.09.2015, 08:19
budowa, dom, nieruchomości

Chodziło o prowadzącego działalność gospodarczą, który na zlecenie klientów przygotowuje m.in. projekty wystroju wnętrz i ich komputerowe wizualizacje.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który działa jako twórca i dostaje honorarium, może rozliczać podatek według stawki preferencyjnej – potwierdził dyrektor katowickiej izby.

Chodziło o prowadzącego działalność gospodarczą, który na zlecenie klientów przygotowuje m.in. projekty wystroju wnętrz i ich komputerowe wizualizacje. Świadcząc takie usługi, działa jako twórca i odpłatnie przenosi autorskie prawa majątkowe do projektu na rzecz kontrahenta. Jego zdaniem to sprawia, że ma prawo rozliczać się z fiskusem według 8-proc. stawki podatku od towarów i usług. Przedsiębiorca powołał się na poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, z którego wynika, że preferencyjnie opodatkowane są usługi twórców wynagradzane w postaci honorarium autorskiego. On zaś, jak przypomniał, jest autorem projektów, które są oryginalne, niepowtarzalne i innowacyjne – spełniają więc definicję utworów w rozumieniu ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.). Zwrócił też uwagę, że możliwość stosowania preferencyjnej stawki potwierdza wiele interpretacji indywidualnych.

Zgodził się z tym także dyrektor katowickiej izby. Przyznał, że o ile przedsiębiorca nie powiela cudzej pracy i jego projekt ma charakter twórczy, to zastosowanie ma stawka 8 proc. Zastrzegł też jednak, że jeśli podczas ewentualnej kontroli rozliczeń się okaże, że rzeczywistość wygląda inaczej, o preferencji nie będzie mowy.

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 września 2015 r., nr IBPP2/4512-616/15/WN


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane