statystyki

Pieniądze otrzymane w promocji od banku są opodatkowane

autor: Agnieszka Pokojska24.09.2015, 07:31; Aktualizacja: 24.09.2015, 08:50
finanse, pieniądze, bank

Po obniżeniu opłaty interchange banki rzadziej oferują cashback, czyli zwrot części pieniędzy za zakupy realizowane z wykorzystaniem kart debetowych lub kredytowychźródło: ShutterStock

Świadczenia o wartości do 200 zł, które bank przekazuje klientom lub potencjalnym klientom w ramach promocji, są zwolnione z PIT, jeśli mają charakter rzeczowy – uznał dyrektor katowickiej izby.

Po obniżeniu opłaty interchange banki rzadziej oferują cashback, czyli zwrot części pieniędzy za zakupy realizowane z wykorzystaniem kart debetowych lub kredytowych. Szukają innych sposobów na rozpropagowanie swoich usług. Bank, który zwrócił się z wnioskiem o interpretację indywidualną, wyjaśnił, że podczas różnych imprez chce przekazywać potencjalnym klientom gadżety (np. parasolki), natomiast klientom za zasilenie konta kwotą co najmniej 1 tys. zł – pieniądze (100 zł), zaś za podpisanie umowy kredytu lub pożyczki – prezenty (np. portfele).

Bank chciał się upewnić, czy obdarowani będą mogli korzystać z preferencji, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT. Zgodnie z nim zwolnione z podatku są nieodpłatne świadczenia, które są przekazywane w związku z promocją lub reklamą – jeżeli jednorazowa ich wartość nie przekracza 200 zł.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach tylko częściowo zgodził się ze stanowiskiem podatnika. Wyjaśnił, że wolne od PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a są tylko te świadczenia, które mają charakter rzeczowy. Ustawodawca użył bowiem w przepisie sformułowania „nieodpłatne świadczenia”. Te zaś zdaniem dyrektora nie obejmują świadczeń pieniężnych. Wskazuje na to art. 11 ustawy o PIT, który mówi o przychodach i stanowi, że są nimi otrzymane lub postawione do dyspozycji pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Innymi słowy, ustawa o PIT rozróżnia pieniądze od świadczeń nieodpłatnych (w tym w naturze) –uznał organ.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane