statystyki

Tydzień z komentarzami: Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości

autor: Katarzyna Trzpioła21.09.2015, 10:46; Aktualizacja: 21.09.2015, 10:54
Podatki

W 2015 roku Sejm przyjął przede wszystkim ustawę z 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości i niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1333).źródło: ShutterStock

Prawo bilansowe musi być zgodne z regulacjami prawa unijnego. Musi również tworzyć podstawy przygotowywania rzetelnych danych finansowych przydatnych w obrocie gospodarczym, przy wyważeniu kosztów pozyskaniatych informacji. Ostatnie zmiany w ustawie o rachunkowości zmierzają do osiągnięcia powyższych celów.

W 2015 roku Sejm przyjął przede wszystkim ustawę z 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości i niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1333). Dostosowuje ona prawo bilansowe do wymogów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (Dz.Urz. UE z 2013 r. L 182, s. 19; dalej: dyrektywa 2013/34). Ustawa ta wprowadza też wiele rozwiązań, które w mniejszych jednostkach będą się mogły przyczynić do obniżenia kosztów sprawozdawczości finansowej, także skonsolidowanej. Podkreślić należy, że dla tych jednostek wprowadzone zmiany będą w większości przypadków zmianami dobrowolnymi, o zastosowaniu których będą decydować właściciele (status jednostki małej w sprawozdawczości) lub kierownik jednostki (np. uproszczenia związane z leasingiem czy odroczonym podatkiem dochodowym).

Nowe regulacje będą dotyczyć także instytucji finansowych, np. objęcie instytucji pieniądza obowiązkiem poddania sprawozdań finansowych badaniu przez biegłego rewidenta. Uporządkowanych zostało także kilka kwestii związanych z badaniem sprawozdań finansowych oraz wprowadzono dwa nowe sprawozdania: sprawozdanie z płatności na rzecz administracji publicznej i skonsolidowane sprawozdanie z płatności na rzecz administracji publicznej. Te zostaną omówione w drugiej części komentarza.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane