statystyki

Tydzień z komentarzami: Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości

autor: Katarzyna Trzpioła21.09.2015, 10:46; Aktualizacja: 21.09.2015, 10:54
Podatki

W 2015 roku Sejm przyjął przede wszystkim ustawę z 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości i niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1333).źródło: ShutterStock

Prawo bilansowe musi być zgodne z regulacjami prawa unijnego. Musi również tworzyć podstawy przygotowywania rzetelnych danych finansowych przydatnych w obrocie gospodarczym, przy wyważeniu kosztów pozyskaniatych informacji. Ostatnie zmiany w ustawie o rachunkowości zmierzają do osiągnięcia powyższych celów.

W 2015 roku Sejm przyjął przede wszystkim ustawę z 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości i niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1333). Dostosowuje ona prawo bilansowe do wymogów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (Dz.Urz. UE z 2013 r. L 182, s. 19; dalej: dyrektywa 2013/34). Ustawa ta wprowadza też wiele rozwiązań, które w mniejszych jednostkach będą się mogły przyczynić do obniżenia kosztów sprawozdawczości finansowej, także skonsolidowanej. Podkreślić należy, że dla tych jednostek wprowadzone zmiany będą w większości przypadków zmianami dobrowolnymi, o zastosowaniu których będą decydować właściciele (status jednostki małej w sprawozdawczości) lub kierownik jednostki (np. uproszczenia związane z leasingiem czy odroczonym podatkiem dochodowym).

Nowe regulacje będą dotyczyć także instytucji finansowych, np. objęcie instytucji pieniądza obowiązkiem poddania sprawozdań finansowych badaniu przez biegłego rewidenta. Uporządkowanych zostało także kilka kwestii związanych z badaniem sprawozdań finansowych oraz wprowadzono dwa nowe sprawozdania: sprawozdanie z płatności na rzecz administracji publicznej i skonsolidowane sprawozdanie z płatności na rzecz administracji publicznej. Te zostaną omówione w drugiej części komentarza.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane