statystyki

Ustawa o administracji podatkowej: Skutki wprowadzenia ustawy

14.09.2015, 12:25; Aktualizacja: 14.09.2015, 12:36

Przeformatowanie i uporządkowanie pojęć wymusiło jednoczesne zmiany w licznych powiązanych aktach prawnych

Wprowadzenie nowej ustawy o administracji podatkowej spowodowało konieczność znowelizowania innych aktów prawnych. Już obecnie zwraca się uwagę na to, że to nie powinien być koniec zmian w innych ustawach, bo chociażby skorzystanie przez ministra finansów z prawa do „wyjścia” z kompetencjami naczelnika urzędu skarbowego poza obszar jednego województwa wymusi zmiany w procedurach podatkowych.

Wiele zmian w innych ustawach wymusiło przeformatowanie i uporządkowanie pojęć, w szczególności odebranie funkcji organu urzędowi skarbowemu, a przekazanie jej naczelnikowi urzędu skarbowego (tak będzie od 1 stycznia 2016 r. np. w postępowaniach przygotowawczych czy egzekucyjnych wg kodeksu karnego skarbowego). W przypadku kodeksu karnego wykonawczego (Dz.U. z 1997 r. nr 90, poz. 557 ze zm.) prawodawca w sposób generalny, tylko poprzez wyspecyfikowanie przepisów, zastąpi pojęcie „urząd skarbowy” określeniem „naczelnik urzędu skarbowego”.

Bez utraty pracy

Deklarowane duże zmiany, przesunięcia kompetencyjne czy wreszcie scalenia organizacyjne mogą nieść niepokój o stabilność zatrudnienia w organach. Jednak tym razem prawodawca zastosował metodę generalnych przeniesień i sukcesji. Tak jest nie tylko w relacji urząd skarbowy – izba skarbowa czy izba skarbowa – Biuro Krajowej Informacji Podatkowej (o czym było już wcześniej), ale również w przypadku przesunięcia kompetencji z urzędu wojewódzkiego do urzędu skarbowego.

Otóż bowiem pracownicy komórek organizacyjnych urzędów wojewódzkich, właściwych do obsługi spraw związanych z należnościami wynikającymi z grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego, wskazani przez dyrektora generalnego urzędu wojewódzkiego stają się pracownikami właściwych miejscowo izb skarbowych odpowiednio 1 stycznia 2016 r., 1 stycznia 2017 r., 1 stycznia 2018 r. oraz 1 stycznia 2019 r.

Prawodawca przewidział również, że w przypadku gdy nie jest możliwe zatrudnienie przejętego pracownika będącego członkiem korpusu służby cywilnej na stanowisku o tej samej nazwie, na którym był zatrudniony w urzędzie wojewódzkim, pracownika tego zatrudnia się na stanowisku należącym do tej samej grupy stanowisk zgodnie z wykazem określonym we właściwych przepisach.

Przejęcie pracownika może wiązać się z koniecznością sporządzenia jego oceny okresowej.

Zmiany w zakresie organizacji administracji podatkowej nie powinny wpłynąć negatywnie na jej funkcjonowanie. Prawodawca przewidział ciągłość postepowań zarówno w zakresie wydawania interpretacji indywidualnych, prowadzenia egzekucji (co zapewne nie ucieszy dłużników), jak i postępowań o przestępstwa i wykroczenia skarbowe.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane