Ustawa o administracji podatkowej: Cel ten sam, ale metody już inne

14.09.2015, 12:25; Aktualizacja: 14.09.2015, 12:32

Główne zadanie fiskusa to realizacja dochodów państwa z tytułu podatków. Jednak będzie też wspomagać podatników, a nawet im doradzać

Nikt chyba nie ma wątpliwości co do tego, jaki jest główny, zasadniczy, podstawowy cel funkcjonowania administracji podatkowej – to ściąganie podatków, a w ramach tego sprawdzanie poprawności rozliczeń dokonywanych przez podatników i płatników, i wreszcie ściganie tych, którzy nie chcą dobrowolnie oddać cesarzowi co cesarskie (przy okazji również tych, którzy chcieli dobrze, ale tak po ludzku pomylili się). Niestety w praktyce niejednokrotnie w orbicie zainteresowań przedstawicieli fiskusa znajdują się ci podatnicy i płatnicy, którzy postępowali prawidłowo, ale zostali zaskoczeni zmianą wykładni, co spowodowało, że dotychczasowe prawidłowe rozliczenia z fiskusem (których poprawność została niejednokrotnie potwierdzona przez organy podatkowe) stały się błędne.

Właśnie te ostatni (ale nie tylko) rzucają cień na relacje podatnik/płatnik – aparat podatkowy. To one (niestety nie tylko) kształtują wizerunek aparatu skarbowego.

Czas na reformę

Prawodawca, najwyraźniej, postanowił to zmienić. Drogą do modyfikacji ma być reforma administracji podatkowej, w tym poprzez powołanie jednego organizmu określanego mianem „administracji podatkowej”, składającego się z czterech organów oraz obsługujących je urzędów. Oczywiście prawodawca nie pozostawia wątpliwości co do tego, że głównym zadaniem administracji podatkowej jest realizacja dochodów państwa z tytułu podatków i innych niepodatkowych należności (dalej wspólnie „podatków”), czyli de facto ściąganie takich podatków, kontrolowanie i ściganie podatników i płatników.

Jednak administracja podatkowa ma również wpomagać podatników, wspierać ich, by mogli prawidłowo realizować swoje obowiązki. Brzmi to dość utopijnie. A jednak ustawodawca stara się przekonać urzędników, podatników, a chyba również i samego siebie, że nastąpi przeorientowanie aparatu „ku podatnikowi”.

Usługowa funkcja


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane