statystyki

Przedsiębiorca bez prawa do 50 proc. kosztów

autor: Mariusz Szulc24.08.2015, 07:48; Aktualizacja: 24.08.2015, 08:43

Informatyk, który w ramach własnej firmy tworzy programy komputerowe i sprzedaje do nich prawa majątkowe, może odliczać tylko wydatki faktycznie poniesione – uznał dyrektor katowickiej izby.

Organy podatkowe są w tej sprawie konsekwentne – uważają, że przedsiębiorcy, którzy w ramach działalności gospodarczej tworzą utwory i sprzedający do nich prawa majątkowe, nie mają prawa pomniejszyć przychodu o zryczałtowane 50-proc. koszty. Wcześniej takie stanowisko wyraził dyrektor IS w Katowicach w interpretacji z 15 lipca 2015 r. (nr IBPB-1-1/4511-90/15/BK).


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • Łukasz Szczygielski MyLo.pl(2015-08-24 14:51) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem Doradcą Podatkowym z wieloletnim doświadczeniem i nawiązując do powyższego artykułu :

  Stanowisko fiskusa w sprawie zryczałtowanych 50% kosztów uzyskania przychodów dla informatyków-przedsiębiorców jest dość sztywne i na horyzoncie nie widać zwiastunów korzystnych zmian.

  Jednak nie warto uderzać głową w mur. Są sytuacje, w których można połączyć działalność informatyka-przedsiębiorcy z działalnością informatyka-etatowca. Dla przykładu, jako przedsiębiorca, informatyk może osiągać przychody w ramach stałego zlecenia obejmującego na przykład maintenance lub usługi hot-desk, natomiast czynności wykonywane w ramach etatu powinny sprowadzać się do pracy twórczej na rzecz software-house (pracodawcy), której rezultatem będą utwory w rozumieniu przepisów prawa autorskiego.

  Tak uszyty garnitur da elastyczność właściwą przedsiębiorcy i korzyści etatowca-twórcy, których fiskus nie kwestionuje. Tego typu rozwiązania warto rozważyć zwłaszcza w przypadku firm skupiających większą liczbę profesjonalistów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane