statystyki

Przedsiębiorca bez prawa do 50 proc. kosztów

autor: Mariusz Szulc24.08.2015, 07:48; Aktualizacja: 24.08.2015, 08:43

Informatyk, który w ramach własnej firmy tworzy programy komputerowe i sprzedaje do nich prawa majątkowe, może odliczać tylko wydatki faktycznie poniesione – uznał dyrektor katowickiej izby.

Organy podatkowe są w tej sprawie konsekwentne – uważają, że przedsiębiorcy, którzy w ramach działalności gospodarczej tworzą utwory i sprzedający do nich prawa majątkowe, nie mają prawa pomniejszyć przychodu o zryczałtowane 50-proc. koszty. Wcześniej takie stanowisko wyraził dyrektor IS w Katowicach w interpretacji z 15 lipca 2015 r. (nr IBPB-1-1/4511-90/15/BK).


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • Łukasz Szczygielski MyLo.pl(2015-08-24 14:51) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem Doradcą Podatkowym z wieloletnim doświadczeniem i nawiązując do powyższego artykułu :

  Stanowisko fiskusa w sprawie zryczałtowanych 50% kosztów uzyskania przychodów dla informatyków-przedsiębiorców jest dość sztywne i na horyzoncie nie widać zwiastunów korzystnych zmian.

  Jednak nie warto uderzać głową w mur. Są sytuacje, w których można połączyć działalność informatyka-przedsiębiorcy z działalnością informatyka-etatowca. Dla przykładu, jako przedsiębiorca, informatyk może osiągać przychody w ramach stałego zlecenia obejmującego na przykład maintenance lub usługi hot-desk, natomiast czynności wykonywane w ramach etatu powinny sprowadzać się do pracy twórczej na rzecz software-house (pracodawcy), której rezultatem będą utwory w rozumieniu przepisów prawa autorskiego.

  Tak uszyty garnitur da elastyczność właściwą przedsiębiorcy i korzyści etatowca-twórcy, których fiskus nie kwestionuje. Tego typu rozwiązania warto rozważyć zwłaszcza w przypadku firm skupiających większą liczbę profesjonalistów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane