statystyki

Nie ma kosztu, gdy nie było przychodu

autor: Patrycja Dudek21.08.2015, 07:40; Aktualizacja: 21.08.2015, 09:07

Podatnik, który otrzymał zwolnioną z PIT premię kompensacyjną, nie odliczy wydatków nią sfinansowanych – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy wynajmującego mieszkania w należącej do niego kamienicy. Mężczyzna otrzymał premię kompensacyjną zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 712). Taka premia jest przeznaczona na refinansowanie wydatków remontowych i jest wypłacana po przedstawieniu faktur dokumentujących remont. Jej wartość jej zwolniona z podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 133 ustawy o PIT.

Podatnik liczył jednak na więcej profitów. Uważał, że powinien mieć też prawo do zaliczenia wydatków remontowych do kosztów uzyskania przychodu. Argumentował, że mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i pozwolą mu zabezpieczyć źródło przychodów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wyjaśnił mu jednak – powołując się na art. 23 ust. 1 pkt 31 ustawy o PIT – że nie może być mowy o koszcie, jeżeli przychód z tego samego źródła nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniony z PIT.


Pozostało 23% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane