statystyki

O prawie do odliczenia VAT decyduje formalizm

autor: Patrycja Dudek21.08.2015, 07:40; Aktualizacja: 16.10.2015, 19:50

Spółka kupująca produkty od rolników ryczałtowych nie odliczy całego podatku naliczonego, jeśli część ich wynagrodzenia przelewa na konto spółdzielni, która udzieliła im pożyczki – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., której udziałowcem była spółdzielnia mleczarska. Rolnicy będący jej członkami utworzyli fundusz wzajemnej pomocy. Były na nim gromadzone pieniądze na pożyczki na wypadek nagłych sytuacji losowych, pożarów, klęsk żywiołowych oraz na zakup krów i urządzeń chłodniczych.

Pożyczka była spłacana, gdy rolnik sprzedał spółce produkty rolne. Spółka potrącała mu bowiem z wynagrodzenia część kwoty. Tym samym tylko część wynagrodzenia trafiała na rachunek bankowy rolnika. Resztę – za jego zgodą – spółka przelewała na rachunek spółdzielni tytułem spłaty pożyczki z funduszu wzajemnej pomocy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, że w tej sytuacji spółka nie może odliczać całego podatku naliczonego przy dostawach produktów. Stwierdził, że może to robić wyłącznie od tej części płatności, która trafia na rachunek rolnika. – Chodzi o to, aby umożliwić weryfikację transakcji i zapobiec fikcyjnym odliczeniom – argumentował dyrektor izby.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane