statystyki

IS w Łodzi o obniżonej stawce VAT na artykuły spożywcze

autor: Ewa Ciechanowska17.08.2015, 11:19; Aktualizacja: 17.08.2015, 11:19
Przedsiębiorca zwrócił się do Urzędu Statystycznego z wnioskiem o sklasyfikowanie zgodnie z zasadami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wyrobu spożywczego, jaki zamierza produkować.

Przedsiębiorca zwrócił się do Urzędu Statystycznego z wnioskiem o sklasyfikowanie zgodnie z zasadami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wyrobu spożywczego, jaki zamierza produkować.źródło: ShutterStock

TEZA: Dostawa wyrobu zaklasyfikowanego według PKWiU do grupowania 10.89.19.0, niezawierającego alkoholu i niestanowiącego ekstraktu słodowego, opodatkowana jest 8-proc. stawką VAT.

Nr IPTPP1/4512-293/15-4/MSu

Linia interpretacyjna

Linia interpretacyjna

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ

z 10 lipca 2015 r.

PROBLEM

Przedsiębiorca zwrócił się do Urzędu Statystycznego z wnioskiem o sklasyfikowanie zgodnie z zasadami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wyrobu spożywczego, jaki zamierza produkować. Skład wyrobu o terminie spożycia 28 dni jest następujący: mleczko kokosowe bio, skrobia, glukoza bio, agar, szczepy kultur bakterii. Jest to wyrób rolnictwa ekologicznego w całości roślinny, pozbawiony glutenu i alkoholu. Nie stanowi też ekstraktu słodowego.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane