statystyki

Limit dla pożyczki - kapitał czy odsetki?

autor: Ewa Ciechanowska17.08.2015, 11:38; Aktualizacja: 17.08.2015, 11:38
podatki

Z wykładni językowej art. 9a ust. 2 ustawy o CIT lub art. 25a ust. 2 ustawy o PIT (która ma priorytet przy wykładni prawa podatkowego) wynika raczej jednoznacznie, że należy uwzględnić zarówno odsetki, jak i kapitał.źródło: ShutterStock

- Ponieważ tylko odsetki stanowią przychód/koszt podatkowy, racjonalne wydaje się także uznanie, że dla oceny, czy konieczne jest sporządzanie dokumentacji podatkowej, istotna jest tylko kwota odsetek - uważa Tomasz Napierała, doradcą podatkowym, partnerem w ABC Tax Sp. z o.o.

Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej obejmuje transakcje, w których „łączna kwota wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza określone progi”. Pomijając pewną nieprecyzyjność językową tego przepisu, powstaje pytanie, czy w przypadku umowy pożyczki o obowiązku sporządzenia dokumentacji decyduje tylko kwota odsetek, czy również kapitału?

Z wykładni językowej art. 9a ust. 2 ustawy o CIT lub art. 25a ust. 2 ustawy o PIT (która ma priorytet przy wykładni prawa podatkowego) wynika raczej jednoznacznie, że należy uwzględnić zarówno odsetki, jak i kapitał. Kwota kapitału związana jest bowiem z transakcją pożyczki, jest rzeczywiście płacona lub wymagalna i wynika z umowy. Wypełnia ona zatem dyspozycję przepisu, który mówi o łącznej kwocie wynikającej z umowy lub rzeczywiście zapłaconej w roku podatkowym łącznej kwocie wymagalnych w roku podatkowym świadczeń.

A co z odsetkami?


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane