statystyki

Sprawy podatkowe: Biegły nie zawsze potrzebny

autor: Patrycja Dudek12.08.2015, 07:15; Aktualizacja: 12.08.2015, 07:37
Prawo

Członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za podatkowe długi spółki, jeśli we właściwym czasie złożył wniosek o ogłoszenie jej upadłości albo udowodni, że brak takiego wniosku nie wynikał z jego winyźródło: ShutterStock

Organ podatkowy nie musi korzystać z opinii specjalisty, jeśli z innych dowodów jednoznacznie wynika, kiedy zarząd spółki powinien był złożyć wniosek o jej upadłość – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sprawa dotyczyła prezesa spółki z o.o., którego fiskus zobowiązał do zapłaty zaległości podatkowych, po tym jak egzekucja z majątku firmy okazała się bezskuteczna.

Prezes próbował uwolnić się od odpowiedzialności. Twierdził, że organy podatkowe naruszyły zasadę zaufania nie zgadzając się na przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego. Jego zdaniem tylko w ten sposób można wykazać, kiedy upłynął termin na złożenie wniosku o upadłość firmy.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane