statystyki

Wymiana akcji na certyfikaty z podatkiem

autor: Mariusz Szulc10.08.2015, 07:32; Aktualizacja: 10.08.2015, 09:36

Podatnik, który otrzymuje papiery wartościowe emitowane przez zamknięty fundusz inwestycyjny (FIZ) w zamian za aport w postaci udziałów w spółkach kapitałowych, musi zapłacić 19 proc. PIT. Tak stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Chodziło o podatnika planującego wniesienie do FIZ udziałów i akcji w spółkach z Luksemburga oraz Holandii. Uważał on, że nie będzie musiał płacić daniny z tego tytułu. Zwrócił uwagę na art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, z którego wynika, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne, choćby nie zostało faktycznie otrzymane, wynagrodzenie za zbycie udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Z kolei art. 11 tej ustawy mówi, że przychodem mogą być pieniądze, wartości pieniężne lub wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Żadna z tych kategorii nie obejmuje jednak certyfikatów inwestycyjnych – stwierdził zainteresowany. W szczególności nie są one pieniądzem ani wartością pieniężną – podkreślił. Przywołał w tym kontekście wyrok NSA z 8 marca 2013 r. (sygn. akt II FSK 1479/11) i prawomocne orzeczenie krakowskiego WSA z 7 czerwca 2013 r. (sygn. akt I SA/Kr 441/13).


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane