statystyki

Odpowiedzialność współwłaścicieli - niekonstytucyjny relikt w interesie fiskusa

autor: Krzysztof Jedlak10.08.2015, 07:32; Aktualizacja: 10.08.2015, 09:38
praca, zespół, team, projekt

Jeszcze do niedawna w przypadku zniesienia współwłasności wierzyciel, któremu przysługiwała hipoteka na udziale jednego ze współwłaścicieli, zyskiwał hipoteki na wszystkich nieruchomościach powstałych w wyniku podziału tej, która była wcześniej wspólnaźródło: ShutterStock

W jednym przypadku – garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych – zasada solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli za podatek od nieruchomości została zniesiona. Ale w innych – utrzymana. To błąd.

Zostawmy na boku współwłasność łączną, czyli bezudziałową, jaka występuje w szczególnych przypadkach (małżeństwo bez intercyzy, spółka cywilna) i musi być też szczególnie traktowana. Skupmy się na zwykłej, czyli w częściach ułamkowych, która występuje np. wtedy, gdy kilka osób kupuje razem działkę lub dziedziczy majątek. Znana jest ona dobrze także wszystkim korzystającym z wielostanowiskowych garaży wyodrębnionych jako osobna nieruchomość (lokalowa).

Zgodnie z art. 198 kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Może go też obciążyć, np. wykorzystując jako zabezpieczenie swojego długu i ustanawiając na nim hipotekę. Hipotekę na udziale ma prawo utworzyć również, nie oglądając się na współwłaściciela, fiskus – na zabezpieczenie roszczeń.

W każdym wypadku będzie ona wpisana do księgi wieczystej obejmującej przedmiot współwłasności (grunt, budynek czy lokal), ale egzekucja będzie mogła być przeprowadzona wyłącznie z udziału dłużnika, nie zaś z całej nieruchomości. Innymi słowy, reszta współwłaścicieli może spać spokojnie.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane