statystyki

Odpowiedzialność współwłaścicieli - niekonstytucyjny relikt w interesie fiskusa

autor: Krzysztof Jedlak10.08.2015, 07:32; Aktualizacja: 10.08.2015, 09:38
praca, zespół, team, projekt

Jeszcze do niedawna w przypadku zniesienia współwłasności wierzyciel, któremu przysługiwała hipoteka na udziale jednego ze współwłaścicieli, zyskiwał hipoteki na wszystkich nieruchomościach powstałych w wyniku podziału tej, która była wcześniej wspólnaźródło: ShutterStock

W jednym przypadku – garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych – zasada solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli za podatek od nieruchomości została zniesiona. Ale w innych – utrzymana. To błąd.

Zostawmy na boku współwłasność łączną, czyli bezudziałową, jaka występuje w szczególnych przypadkach (małżeństwo bez intercyzy, spółka cywilna) i musi być też szczególnie traktowana. Skupmy się na zwykłej, czyli w częściach ułamkowych, która występuje np. wtedy, gdy kilka osób kupuje razem działkę lub dziedziczy majątek. Znana jest ona dobrze także wszystkim korzystającym z wielostanowiskowych garaży wyodrębnionych jako osobna nieruchomość (lokalowa).

Zgodnie z art. 198 kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Może go też obciążyć, np. wykorzystując jako zabezpieczenie swojego długu i ustanawiając na nim hipotekę. Hipotekę na udziale ma prawo utworzyć również, nie oglądając się na współwłaściciela, fiskus – na zabezpieczenie roszczeń.

W każdym wypadku będzie ona wpisana do księgi wieczystej obejmującej przedmiot współwłasności (grunt, budynek czy lokal), ale egzekucja będzie mogła być przeprowadzona wyłącznie z udziału dłużnika, nie zaś z całej nieruchomości. Innymi słowy, reszta współwłaścicieli może spać spokojnie.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane