statystyki

Odsetki mają to samo źródło, co kwota główna

autor: Łukasz Zalewski10.08.2015, 07:32; Aktualizacja: 07.10.2015, 18:40
Dyrektor izby skarbowej ocenił, że jest to przychód z innych źródeł opodatkowany na zasadach ogólnych

Dyrektor izby skarbowej ocenił, że jest to przychód z innych źródeł opodatkowany na zasadach ogólnychźródło: ShutterStock

Zarówno spóźniona zapłata za akcje, jak i naliczone z powodu zwłoki oprocentowanie to przychód z kapitałów pieniężnych. Obowiązuje więc 19-proc. zryczałtowany podatek – orzekł WSA w Poznaniu.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która sprzedała akcje przyznane jej jako pracownikowi prywatyzowanego przedsiębiorstwa. Zgodnie z umową nabywca miał zapłacić za nie w ciągu pół roku, ale nie zrobił tego. Kobieta złożyła więc pozew w sądzie rejonowym, a ten orzekł, że kupujący musi uregulować należność z odsetkami. Pozwany wykonał wyrok. Kobieta zapytała dyrektora izby skarbowej, jak powinna rozliczyć odsetki.

Jej zdaniem skoro zostały one przyznane przez sąd, to stanowią odszkodowanie, a zatem zastosowanie ma ustawowe zwolnienie z PIT dotyczące zasądzonych odszkodowań i zadośćuczynień. Dyrektor izby skarbowej ocenił jednak, że jest to przychód z innych źródeł opodatkowany na zasadach ogólnych (skala ze stawkami 18 i 32 proc.). W skardze do sądu podatniczka zmieniła argumentację. Tym razem stwierdziła, że odsetki należy zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, ponieważ są one ściśle powiązane z należnością z tytułu sprzedaży akcji. Innymi słowy, należy je na gruncie podatkowym traktować tak samo, jak przychód ze zbycia akcji.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane