statystyki

Odsetki mają to samo źródło, co kwota główna

autor: Łukasz Zalewski10.08.2015, 07:32; Aktualizacja: 07.10.2015, 18:40
Dyrektor izby skarbowej ocenił, że jest to przychód z innych źródeł opodatkowany na zasadach ogólnych

Dyrektor izby skarbowej ocenił, że jest to przychód z innych źródeł opodatkowany na zasadach ogólnychźródło: ShutterStock

Zarówno spóźniona zapłata za akcje, jak i naliczone z powodu zwłoki oprocentowanie to przychód z kapitałów pieniężnych. Obowiązuje więc 19-proc. zryczałtowany podatek – orzekł WSA w Poznaniu.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która sprzedała akcje przyznane jej jako pracownikowi prywatyzowanego przedsiębiorstwa. Zgodnie z umową nabywca miał zapłacić za nie w ciągu pół roku, ale nie zrobił tego. Kobieta złożyła więc pozew w sądzie rejonowym, a ten orzekł, że kupujący musi uregulować należność z odsetkami. Pozwany wykonał wyrok. Kobieta zapytała dyrektora izby skarbowej, jak powinna rozliczyć odsetki.

Jej zdaniem skoro zostały one przyznane przez sąd, to stanowią odszkodowanie, a zatem zastosowanie ma ustawowe zwolnienie z PIT dotyczące zasądzonych odszkodowań i zadośćuczynień. Dyrektor izby skarbowej ocenił jednak, że jest to przychód z innych źródeł opodatkowany na zasadach ogólnych (skala ze stawkami 18 i 32 proc.). W skardze do sądu podatniczka zmieniła argumentację. Tym razem stwierdziła, że odsetki należy zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, ponieważ są one ściśle powiązane z należnością z tytułu sprzedaży akcji. Innymi słowy, należy je na gruncie podatkowym traktować tak samo, jak przychód ze zbycia akcji.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane