statystyki

Rejestracja nie zawsze jest koniecznym warunkiem odliczenia VAT

autor: Krzysztof J.10.08.2015, 07:32; Aktualizacja: 03.10.2015, 12:43
Samochód kierowca

Co do zasady więc możliwość korzystania z prawa do odliczenia uzależniona jest od rejestracji do celów VATźródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy czasami błędnie przyjmują, że ich działalność nie podlega opodatkowaniu. Czy w takiej sytuacji w decyzji nakładającej na nich obowiązek zapłaty VAT należy również uwzględnić podatek naliczony?

Rozstrzygnął to w wyroku z 9 lipca 2015 r. (sprawa C 183/14 Salomie & Oltean) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodziło o rumuńskich przedsiębiorców. Organy podatkowe z jednej strony przyjęły, że mają oni obowiązek odprowadzenia VAT z tytułu zawartych w przeszłości transakcji, z drugiej – próbowały ograniczyć im prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Zgodnie bowiem z obowiązującymi ówcześnie w Rumunii przepisami osoba zidentyfikowana z opóźnieniem jako podatnik VAT mogła skorzystać z prawa do odliczenia wyłącznie po uregulowaniu swojego statusu na gruncie tego podatku i złożeniu deklaracji podatkowej. W spornej sprawie oznaczało to, że przedsiębiorcy byli zobowiązani do zapłaty całego podatku należnego, natomiast podatek naliczony mogli odliczyć dopiero po rejestracji do celów VAT oraz złożeniu deklaracji.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane