statystyki

Czy spółka odliczy VAT z faktury za użytkowanie górnicze solanek

autor: Marcin Szymankiewicz03.08.2015, 10:41; Aktualizacja: 03.08.2015, 10:49
Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane

Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołaneźródło: ShutterStock

Spółka zawarła ze Skarbem Państwa reprezentowanym przez marszałka województwa umowę o ustanowienie użytkowania górniczego złóż wód leczniczych, wód termalnych i solanek. Marszałek województwa (podatnik VAT czynny) z tytułu ustanowienia użytkowania górniczego wystawił dla spółki fakturę z 23-proc. VAT. Zawierając umowę, marszałek wykonywał zadania administracji publicznej. Spółka się obawia, że działał on w charakterze organu władzy publicznej, a czynność nie podlegała VAT. Czy zatem spółka może odliczyć podatek naliczony wynikający z tej faktury?

Ekspert radzi

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku (art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT). Zatem z faktur dokumentujących czynności niepodlegające VAT, w sytuacji gdy pomyłkowo zostały wystawione, nie można odliczyć podatku naliczonego.

Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ustawy o VAT).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane