statystyki

VAT: Pierwsze zasiedlenie budzi mniejsze wątpliwości

autor: Krzysztof J.03.08.2015, 07:19; Aktualizacja: 03.08.2015, 10:12
Ustawodawca nie ułatwia podatnikowi życia, uznając (w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT), że pierwszym zasiedleniem jest oddanie budynku po jego wybudowaniu (czasami także po ulepszeniu) do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi

Ustawodawca nie ułatwia podatnikowi życia, uznając (w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT), że pierwszym zasiedleniem jest oddanie budynku po jego wybudowaniu (czasami także po ulepszeniu) do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowiźródło: ShutterStock

Ukazało się właśnie pisemne uzasadnienie wyroku NSA z 14 maja 2015 r. (sygn. akt I FSK 382/14), w którym sąd odniósł się do budzącej wiele kontrowersji konstrukcji pierwszego zasiedlenia. Czy po tym orzeczeniu wszystko jest już jasne?

Akademia podatkowa 1865

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwolniona z podatku jest dostawa budynków, budowli lub ich części – z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ta dokonywana jest przed pierwszym zasiedleniem, w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed upływem 2 lat po pierwszym zasiedleniu. Dla ustalenia, czy sprzedaż danego budynku powinna zostać opodatkowana, kluczowe jest określenie, kiedy doszło do pierwszego zasiedlenia.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane