statystyki

Prawo budowlane: Istnieje ryzyko nowych obciążeń

autor: Zuzanna Łaganowska03.08.2015, 10:41; Aktualizacja: 03.08.2015, 10:56
mieszkanie, dom, budowa

Nowelizacja zawęziła więc definicję obiektu budowlanego, wyłączając z jej zakresu urządzenia techniczneźródło: ShutterStock

Wprowadzona nowelizacją ustawy – Prawo budowlane zmiana definicji obiektu budowlanego, która weszła w życie 28 czerwca 2015 r., może skutkować zwiększeniem wymiaru podatku m.in. w przypadku nieruchomości produkcyjnych lub przemysłowych, w których zlokalizowane są instalacje lub urządzenia. Dla wielu przedsiębiorców oznaczać to może zwiększoną niepewność i konieczność dogłębnej weryfikacji sposobu naliczania podatku od nieruchomości.

Zgodnie z nową definicją obiektu budowlanego jest nim budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. Dotychczasowa definicja obejmowała budynki wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowle stanowiące całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami oraz obiekty małej architektury.

Nowelizacja zawęziła więc definicję obiektu budowlanego, wyłączając z jej zakresu urządzenia techniczne. Wynika to z faktu, że urządzenia techniczne nie podlegają reglamentacji prawa budowlanego i nie mogą być uznawane za części obiektu budowlanego. Zrezygnowano także z przesłanki tworzenia całości techniczno-użytkowej budowli wraz z instalacjami i urządzeniami. Dodatkowo wprowadzono natomiast przesłankę zapewnienia przez instalacje możliwości użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem (a więc niezależnie od tego, czy tworzą całość techniczno-użytkową). Ponadto podatkiem od nieruchomości są objęte tylko obiekty, które zostały wzniesione z użyciem wyrobów budowlanych.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2015-08-03 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    A niby PO co mafia miałaby zmieniać zas..ne prawo , gdyby nie zwiększyły się obciążenia podatkowe ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane