statystyki

Ulga rehabilitacyjna: Koszt endoprotezy można odliczyć, kosztu operacji nie

autor: Agnieszka Pokojska30.07.2015, 19:00
operacja plastyczna

Można odliczyć koszty samych urządzeń, ale nie operacji ich wszczepieniaźródło: ShutterStock

Jestem niepełnosprawny – nie mogę chodzić, bo mam problemy z kolanami. Lekarz zalecił więc operację wszczepienia endoprotez. Nie chcę jednak czekać na zabieg refundowany przez NFZ. Czy koszt protez będę mógł odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej – pyta pan Kazimierz.

Tak, o ile czytelnik posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Przy korzystaniu z ulgi rehabilitacyjnej należy pamiętać, że katalog kosztów, które można odliczyć, określony w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT, ma charakter zamknięty. Oznacza to, że ulga obejmuje tylko te wydatki, o których mówi ustawa – innych nie. Endoprotezy można odliczyć na podstawie art. 26 ust. 7a pkt. 3 ustawy o PIT. Przepis ten pozwala bowiem na odliczenie wydatków na indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, jeżeli są one niezbędne w rehabilitacji oraz ułatwiają wykonywanie czynności życiowych. Te warunki spełniają endoprotezy kolanowe. Wszczepione do organizmu umożliwiają samodzielne poruszanie czytelnika.

Pan Kazimierz musi jednak pamiętać, że może odliczyć koszty samych urządzeń, ale nie operacji ich wszczepienia. Zgodnie bowiem z innym przepisem, tj. art. 26 ust. 7a pkt. 6, dochód można pomniejszyć m.in. o wydatki na pobyt w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, w zakładzie rehabilitacji leczniczej, w zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz wydatki na zabiegi rehabilitacyjne. Tych ostatnich nie można utożsamić z zabiegami operacyjnymi.


Pozostało jeszcze 37% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane