Odliczenie VAT: Przedsiębiorca musi udowodnić, że zużył paliwo do celów działalności

autor: Łukasz Zalewski15.07.2015, 18:00
Paliwo

Od 1 lipca osoby prowadzące działalność mogą odliczać połowę VAT od paliwaźródło: ShutterStock

Pan Józef prowadzi działalność gospodarczą, w której wykorzystuje samochód, którym jeździ do pracy i z pracy do domu. Korzysta z niego również, jeśli robi zakupy w weekendy i wyjeżdża z rodziną na wakacje. – Od 1 lipca mogę odliczać połowę VAT wykazanego na fakturze. Czy od każdej faktury, która dotyczy paliwa, mogę odliczać VAT? Jak mam udowodnić, że zużyłem paliwo do celów działalności, jeśli przyjdzie do mnie kontrola z urzędu skarbowego – pyta pan Józef.

Od 1 lipca tego roku podatnicy mogą odliczać 50 proc. podatku wykazanego na fakturach, ale muszą pamiętać o kilku zasadach z tym związanych. Nie z każdej faktury można bowiem odliczać podatek. Ryczałt został co prawda wprowadzony po to, aby podatnicy ani organy podatkowe nie zastanawiali się, w jakiej części podatnik wykorzystuje samochód służbowy do celów działalności gospodarczej, a w jakiej części do użytku prywatnego. Ale trzeba pamiętać, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to w praktyce, że faktura musi dokumentować choćby częściowe zużycie do celów działalności gospodarczej. Obecnie podatnicy nie muszą więc tego ustalać, co potwierdziło Ministerstwo Finansów w specjalnej broszurze na swojej stronie internetowej (www.finanse.mf.gov.pl). Resort wyjaśnił, że przyjęte w przepisach uproszczenie, zgodnie z którym samochód w 50 proc. wykorzystuje się do celów firmowych, oznacza, że nie bada się już realnego wykorzystywania tych pojazdów w celach biznesowych. Niezależnie od tego, czy realne wykorzystywanie byłoby wyższe czy niższe od przyjętego w uproszczeniu, to dla celów rozliczania podatku VAT uznaje się, że pojazd wykorzystywany jest w 50 proc. w biznesie.

W praktyce pan Józef może mieć do czynienia z różnymi przypadkami. Nie będzie mógł odliczyć w ogóle VAT od paliwa jedynie w przypadku, gdy faktura dokumentująca jego zakup nie będzie dotyczyła wykorzystania do celów działalności choćby w najmniejszym stopniu. Przykładowo, jeśli pan Józef wyjedzie z rodziną na wakacje i zatankuje samochód w dniu wyjazdu, to faktura nie będzie dokumentowała w najmniejszym stopniu jazd służbowych. W związku z wykorzystaniem pojazdu jedynie do celów prywatnych wykluczone będzie odliczenie 50 proc. podatku.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Waldemar(2015-07-15 20:38) Zgłoś naruszenie 00

  Jaki jest JEDYNY sukces polskiej gospodarki?? Wyżebrane Niemieckie pieniądze z EU hahahaha
  Był Majdan w Kijowie - czas na Śląski Majdan, polskie mohery raus ze Śląska!
  Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o polsce i Śląsku: "Dać polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła."
  A małpy to się trzyma w klatkach albo na łańcuchu!
  poloki to ta sama brudna rasa co ruskie! to slurzonce, białe murzyni, śmieci Europy, polak to makumba dla pana Niemca!
  Mój Majster tak mówi polki to się nadają ino na P Putzfrauen albo Prostituirte -sprzątaczki albo prostytutki, a poloki ino na Penner - menele i racjo mo!
  najwienksze szczenscie dla poloka to zbierac smieci albo kartoffle u Niemieckiego Bauera potem kupic stary uzywany Niemiecki Volkswagen od Pana Niemca przyjechać nim Niemieckom Autobahnom i sie chwalic nim u innych poloczkow!
  Polaki to się ina nadajom na mienso armatnie na wojna z ruskimi albo arabami co by robili miejsce dla cywilizowanych krajów!
  Hirschberg a nie jelenia góra, Hindenburg nie zabrze, Breslau nie wroclaw i Stettin nie szczecin! OBERSCHLESIEN nie śląsk, POMMERN nie pomorze!
  Niech Śląsk wróci na swoje miejsce do BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND!
  Glück auf, Kameraden - Oberschlesien bleibt deutsch!

  Odpowiedz
 • GO-leasing(2015-07-15 20:11) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawy wątek - rzeczywiście może to być pytanie niejednego, a wielu przedsiębiorców.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane