statystyki

Licytacja komornicza: Utrata lokalu to także jego likwidacja

autor: Mariusz Szulc13.07.2015, 07:19; Aktualizacja: 13.07.2015, 08:42
W postanowieniu z 20 lutego 2014 r. (sygn. akt V KK 398/13) Sąd Najwyższy wyjaśnił, że za przestępstwo w rozumieniu art. 83 k.k.s. nie może być uznana jedynie pasywna postawa podczas kontroli bądź przekazywanie fiskusowi niesatysfakcjonujących go wyjaśnień.

W postanowieniu z 20 lutego 2014 r. (sygn. akt V KK 398/13) Sąd Najwyższy wyjaśnił, że za przestępstwo w rozumieniu art. 83 k.k.s. nie może być uznana jedynie pasywna postawa podczas kontroli bądź przekazywanie fiskusowi niesatysfakcjonujących go wyjaśnień.źródło: ShutterStock

Doradca podatnika nie może chować akt ani miesiącami nie odpowiadać na wezwania urzędu. Właśnie uprawomocnił się wyrok skazujący za takie przestępstwo

Wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy zapadł w kwietniu 2015 r. w sprawie doradcy podatkowego, który kwestionował legalność kontroli skarbowej i przez kilka miesięcy odmawiał jakiejkolwiek współpracy (sygn. akt IV Ka 52/15). Mimo wielu wezwań nie przedłożył jakichkolwiek dokumentów księgowych kontrolowanej firmy. Ignorował korespondencję przychodzącą z UKS.

Został skazany za naruszenie art. 83 par. 1 kodeksu karnego skarbowego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 186 ze zm.). W świetle tego przepisu przestępstwem jest udaremnianie lub utrudnianie czynności sprawdzających, kontroli podatkowej i skarbowej. Przykłady takich działań to: nieokazywanie ksiąg lub innych dokumentów firmowych (wbrew wyraźnemu żądaniu), niszczenie ich, uszkadzanie, ukrywanie. Za taką obstrukcję grozi do 720 stawek dziennych (stawka jest ustalana na podstawie możliwości zarobkowych ukaranego, najmniejsza to ok. 58 zł). Doradca zapłaci jednak mniej, bo 1600 zł.

Co kto może w trakcie kontroli podatkowej

Co kto może w trakcie kontroli podatkowej

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Doradca kwestionował legalność kontroli skarbowej mimo obowiązku współdziałania z urzędnikami wynikającego również z art. 287 ordynacji podatkowej oraz nakazów, jakie stawia uchwała Krajowej Rady Doradców Podatkowych w sprawie zasad ich etyki.

Sądy obu instancji stwierdziły, że doradca podatkowy powinien mieć większą od innych osób świadomość skutków prawnych swoich działań.

Przemysław Antas, starszy konsultant w PwC, przypomina, że warunkiem popełnienia przestępstwa z art. 83 k.k.s. jest wina umyślna, a skazany musiał rzeczywiście udaremnić działania urzędników. W sprawie bydgoskiej sąd uznał, że te warunki zostały spełnione.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • r(2015-07-13 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    czy to jest zgodnie z konstytucją, że obywatel ma być „na zawołanie” niektórych organów , instytucji , a odwrotnie nie ma raczej nic, poza postępującym zubożeniem, nie chodzi tu o tą sprawę a w ogóle, wystarczy jako eksperyment odwrócić role wielu, a zaraz jestem pewien zmienią zdanie, punkt widzenia punkt siedzenia, totalitarne rządy, często niestety, kryzysy, upadki państw to brak pieniędzy, zagarnianie wielkich kwot uzurpowanie wpływowej władzy przez nieliczne grupy, obudźcie się zanim będzie za późno, jedynie chyba rewolucja !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane