statystyki

Czynności komorników podlegają VAT. Zwolnienie do końca września 2015

autor: Piotr Litwin29.06.2015, 09:25; Aktualizacja: 29.06.2015, 09:31

Minister finansów w interpretacji ogólnej wydanej 9 czerwca 2015 r. (nr PT1.050.1.2015.LJU.1) stwierdził, że czynności wykonywane przez komorników należy uznać za podlegające opodatkowaniu VAT i w związku z tym będą korzystać ze zwolnienia tylko do końca września 2015 r. Poprzednia interpretacja ogólna z 30 lipca 2004 r. (nr PP10-812-802/04/MR/1556PP) opierała się na argumencie, że komornicy, stosując środki przymusu zastrzeżone dla władzy publicznej, wykonują władztwo publiczne. Są zatem uznawani za organ władzy publicznej i tym samym objęci art. 15 ust. 6 ustawy o VAT (tzn. nie są uznawani za podatnika).

Stanowiska tego nie dało się już obronić po wydaniu w 2008 r. przez Trybunał Sprawiedliwości UE orzeczenia w sprawie C-456/07 Karol Mihal przeciwko Danovy Urad Kosice V. W wyroku tym trybunał wyraźnie wskazał, że nawet jeśli komornik dokonuje aktów stanowiących prerogatywy władzy publicznej, to jednak nie jest włączony w strukturę administracji publicznej i prowadzi samodzielną działalność gospodarczą w ramach wolnego zawodu. Ze względu na podobieństwo słowackich rozwiązań dotyczących sposobu działania komorników oraz tego, że również na Słowacji nie wchodzą oni bezpośrednio w struktury administracji, powyższy pogląd trybunału w zasadzie bezpośrednio można było odnieść do sytuacji w Polsce, co przekreśliło podstawowe tezy zawarte w interpretacji z 30 lipca 2004 r. Mówiąc zatem wprost, nie może być wątpliwości, że to właśnie nowa interpretacja (pomijając już nawet to, że jest lepiej uzasadniona i zawiera bardziej pogłębione wywody) jest merytorycznie poprawna.

W obecnym stanie prawnym objęcie opodatkowaniem czynności komorników oznacza, że powinni oni wykazywać VAT na zasadach ogólnych, tj. w momencie wykonania swojej usługi. W praktyce można się zastanawiać, jakie zdarzenie należy uznać za ten właśnie moment. Dlatego pożądane byłoby wprowadzenie szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego w postaci otrzymania zapłaty za czynności komornicze. Wyeliminuje to nie tylko ewentualne spory co do daty wykonania usług, ale również sprawi, że w przypadkach, w których zapłata nie nastąpiła, nie będzie konieczności regulowania VAT.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Edward(2015-06-29 21:16) Zgłoś naruszenie 00

    to jak to będzie z opłatą egzekucyjną ? zmaleje komornikom, czy wzrośnie dłużnikom ?

    Odpowiedz
  • lop(2015-07-13 13:22) Zgłoś naruszenie 00

    A za wszystko zapłaci dłużnik,zaś wierzycie dostanie mniejszy zwrot długu.Skorzysta tylko fiskus i oczywiście politycy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane