statystyki

Przy zakupach laptopów warto podpisać umowę ramową

autor: Radosław Kowalski13.07.2015, 10:31; Aktualizacja: 13.07.2015, 10:57
praca, laptop

Przy zakupach laptopów warto podpisać umowę ramowąźródło: ShutterStock

Podkreślić trzeba, że o ile w przypadku sprzętu nabywanego na potrzeby własne spółki i dla odsprzedaży zakupy dokonywane są przez dział IT, a czasami nawet przez pracowników oddziałów (są to pracownicy pionu handlowego), o tyle tablety na potrzeby wytworzenia produktu nabywa dział zaopatrzenia produkcji. W tym drugim przypadku, tj. przy zaopatrzeniu produkcyjnym, zawarta jest umowa, która precyzuje warunki dostaw, wymagania sprzętowe, wymagania co do wgranego oprogramowania sterującego (dostarczanego przez spółkę jako zamawiającego) i w ramach takiej umowy składane są konkretne zamówienia na sprzęt. 

OPIS SYTUACJI: Spółka prowadzi działalność produkcyjną w grupie firm. Zatrudniając kilkaset osób, w tym pracowników w terenie (handlowców), nabywa dużą ilość sprzętu elektronicznego, współpracując w tym zakresie z dwoma dostawcami. Ze względu na wynegocjowane z dostawcami warunki spółka nabywa również sprzęt dla swoich spółek córek, tzn. po jego nabyciu odsprzedaje go do spółki docelowej. Niekiedy zamówiony sprzęt jest bezpośrednio dostarczany do spółki docelowej.

Takim procesem nabywania sprzętu na własne potrzeby spółki oraz nabywania na potrzeby odsprzedaży do spółki córki objęty jest cały sprzęt elektroniczny, a w zasadzie informatyczny, tj. komputery, w tym komputery przenośne, serwery, drukarki, skanery, monitory, myszki, przewody, tonery do drukarek itd.

Roczna wartość sprzętu nabywanego przez spółkę przekracza 400 000 zł. Mimo że spółka współpracuje faktycznie tylko z dwoma dostawcami, to nie ma podpisanych żadnych umów. Incydentalnie sprzęt kupuje także u innych dostawców, ale są to najczęściej nabycia ad hoc w oddziale spółki, które nie są elementem planowego zaopatrzenia (np. w przypadku awarii i konieczności szybkiego zastąpienia jednego urządzenia innym).


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane