statystyki

Fiskus ściągnie bieżący VAT od upadłej spółki

autor: Patrycja Dudek08.07.2015, 07:22; Aktualizacja: 08.07.2015, 08:14

Jeśli termin zapłaty podatku od towarów i usług przypada już po postanowieniu sądu, to wierzytelność Skarbu Państwa z tego tytułu nie wchodzi do układu – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, której upadłość z możliwością zawarcia układu ogłoszono 21 maja. Firma myślała, że w związku z tym nie będzie musiała regulować VAT za ten miesiąc. Uważała, że podatek za maj, płatny do 25 czerwca, wejdzie już do masy upadłości. Była przekonana, że zobowiązanie z tytułu VAT powinno wejść do masy upadłości w całości, a gdyby nie, to przynajmniej w części sprzed ogłoszenia upadłości. Powołała się na art. 272 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. z 2012 r. poz. 1112 ze zm.), zgodnie z którym do układu wchodzą wierzytelności powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości dłużnika. Do tej grupy, zdaniem spółki, należała wierzytelność z tytułu VAT za maj.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane