statystyki

O sposobie egzekucji decyduje fiskus

autor: Patrycja Dudek20.07.2015, 07:25; Aktualizacja: 20.07.2015, 09:46
Sąd uznał, że nie może zmienić decyzji 
 w sprawie zabezpieczenia bądź jego ewentualnego uchylenia jeżeli wydający ją organ nie popełnił błędu

Sąd uznał, że nie może zmienić decyzji w sprawie zabezpieczenia bądź jego ewentualnego uchylenia jeżeli wydający ją organ nie popełnił błęduźródło: ShutterStock

Podatnik, który chce zwolnienia majątku spod zabezpieczenia, ma małe szanse w sądzie, bo decyzję w tej sprawie podejmują naczelnik urzędu i dyrektor izby – wynika z wyroków NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny przypomniał, że decyzja w sprawie zwolnienia spod zabezpieczenia mieści się w ramach uznania administracyjnego. – Sąd może kontrolować jedynie postępowanie, które doprowadziło do jej wydania, ale nie samą decyzję – wyjaśnił sędzia Stanisław Bogucki.

Sprawa dotyczyła spółki, na majątku której naczelnik urzędu skarbowego (działający w charakterze organu egzekucyjnego) ustanowił zabezpieczenia na poczet ewentualnego zobowiązania w VAT. Chodziło o 28 mln zł na poczet daniny i niemal 2 mln zł z tytułu odsetek. Fiskus zajął rachunki bankowe spółki oraz towary, którymi handlowała.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • zniesmaczona(2015-07-20 18:39) Zgłoś naruszenie 00

    No to po zajęciu towarów firma już nie ma żadnych szans na rozliczenie z fiskusem. Zastanawiam się czy to likwidacja na zamówienie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane