statystyki

Spółki komandytowe nie płacą PCC

autor: Patrycja Dudek07.07.2015, 07:36; Aktualizacja: 07.07.2015, 08:31
podatki-PIT-kredyt

Skoro spółka jest kapitałowa, to ma do niej zastosowanie zasada zabraniająca przywrócenia daniny, która już raz została zniesiona – orzekł NSA.źródło: ShutterStock

Skoro spółka jest kapitałowa, to ma do niej zastosowanie zasada zabraniająca przywrócenia daniny, która już raz została zniesiona – orzekł NSA.

Klauzula, na którą powołał się sąd (standstill), wynika z unijnych dyrektyw kapitałowych i mówi o tym, że jeśli państwo członkowskie w pewnym momencie przestanie naliczać podatek kapitałowy, to nie może później ponownie go wprowadzić.

Problem polega na tym, że przepisy dyrektywy mają zastosowanie tylko do spółek kapitałowych, a polski ustawodawca wyłączył z tej grupy spółki komandytowo-akcyjne, komandytowe, partnerskie, jawne i cywilne. Dziś jest już jednak utrwalone orzecznictwo, że spółki kapitałowe to także spółki komandytowo-akcyjne (wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, sygn. akt C-357/13) oraz komandytowe.

Sprawa rozpatrywana przez NSA dotyczyła spółki komandytowej, której kapitał zakładowy został podwyższony w 2010 r. aportami komandytariuszy. Wnieśli oni wkłady niepieniężne w postaci prawa użytkowania wieczystego zabudowanych nieruchomości gruntowych. Notariusz pobrał od każdego wkładu podatek w wysokości 0,5 proc. Spółka go zapłaciła, ale już w 2011 r. wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty i zwrot podatku wraz z odsetkami. Doszła bowiem do wniosku, że skoro po wejściu do UE Polska zrezygnowała z pobierania PCC od transakcji objętych VAT, to nie mogła później powrócić do ich opodatkowania.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał inaczej. Stwierdził, że dyrektywa kapitałowa ma zastosowanie wyłącznie do spółek kapitałowych, a spółka komandytowa taką nie jest. W związku z tym o jej opodatkowaniu decydują wyłącznie regulacje krajowe.

Do takich samych wniosków doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Stwierdził, że klauzula standstill nie dotyczy spółek osobowych.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dsa(2015-07-07 12:04) Zgłoś naruszenie 00

    No i co teraz? Notariusze mają pobierać PCC, czy nie? W ksh spółki komandytowe i komandytowo - akcyjne uregulowane są w tytule II Spółki osobowe. Ustawa o PCC jest jasna, podatek przy tych spółkach trzeba pobierać. Notariusz jest płatnikiem tego podatku i w przypadku niepobrania podatku, to on jest za podatek odpowiedzialny. Wychodzi na to, że - dla bezpieczeństwa - dopóki nie nastąpi zmiana ksh, na podstawie której obydwie te spółki "wylądują" w spółkach kapitałowych, rejenci mają brać za każdym razem interpretacje indywidualne? Z orzecznictwem bywa różnie i jak widać na podanym w artykule przykładzie są Izby Skarbowe, które orzeczenia mają gdzieś.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane