statystyki

Spółki komandytowe nie płacą PCC

autor: Patrycja Dudek07.07.2015, 07:36; Aktualizacja: 07.07.2015, 08:31
podatki-PIT-kredyt

Skoro spółka jest kapitałowa, to ma do niej zastosowanie zasada zabraniająca przywrócenia daniny, która już raz została zniesiona – orzekł NSA.źródło: ShutterStock

Skoro spółka jest kapitałowa, to ma do niej zastosowanie zasada zabraniająca przywrócenia daniny, która już raz została zniesiona – orzekł NSA.

Klauzula, na którą powołał się sąd (standstill), wynika z unijnych dyrektyw kapitałowych i mówi o tym, że jeśli państwo członkowskie w pewnym momencie przestanie naliczać podatek kapitałowy, to nie może później ponownie go wprowadzić.

Problem polega na tym, że przepisy dyrektywy mają zastosowanie tylko do spółek kapitałowych, a polski ustawodawca wyłączył z tej grupy spółki komandytowo-akcyjne, komandytowe, partnerskie, jawne i cywilne. Dziś jest już jednak utrwalone orzecznictwo, że spółki kapitałowe to także spółki komandytowo-akcyjne (wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, sygn. akt C-357/13) oraz komandytowe.

Sprawa rozpatrywana przez NSA dotyczyła spółki komandytowej, której kapitał zakładowy został podwyższony w 2010 r. aportami komandytariuszy. Wnieśli oni wkłady niepieniężne w postaci prawa użytkowania wieczystego zabudowanych nieruchomości gruntowych. Notariusz pobrał od każdego wkładu podatek w wysokości 0,5 proc. Spółka go zapłaciła, ale już w 2011 r. wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty i zwrot podatku wraz z odsetkami. Doszła bowiem do wniosku, że skoro po wejściu do UE Polska zrezygnowała z pobierania PCC od transakcji objętych VAT, to nie mogła później powrócić do ich opodatkowania.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał inaczej. Stwierdził, że dyrektywa kapitałowa ma zastosowanie wyłącznie do spółek kapitałowych, a spółka komandytowa taką nie jest. W związku z tym o jej opodatkowaniu decydują wyłącznie regulacje krajowe.

Do takich samych wniosków doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Stwierdził, że klauzula standstill nie dotyczy spółek osobowych.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dsa(2015-07-07 12:04) Zgłoś naruszenie 00

    No i co teraz? Notariusze mają pobierać PCC, czy nie? W ksh spółki komandytowe i komandytowo - akcyjne uregulowane są w tytule II Spółki osobowe. Ustawa o PCC jest jasna, podatek przy tych spółkach trzeba pobierać. Notariusz jest płatnikiem tego podatku i w przypadku niepobrania podatku, to on jest za podatek odpowiedzialny. Wychodzi na to, że - dla bezpieczeństwa - dopóki nie nastąpi zmiana ksh, na podstawie której obydwie te spółki "wylądują" w spółkach kapitałowych, rejenci mają brać za każdym razem interpretacje indywidualne? Z orzecznictwem bywa różnie i jak widać na podanym w artykule przykładzie są Izby Skarbowe, które orzeczenia mają gdzieś.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane