statystyki

Cash pooling a obowiązek dokumentacyjny. Jest czy nie?

autor: Sylwia Rzymkowska06.07.2015, 10:30; Aktualizacja: 06.07.2015, 10:38

Po publikacji artykułu „Obowiązek dokumentacyjny przy cash poolingu – jest czy nie” (PiK nr 104 z 1 czerwca 2015 r.) pojawiły się rozbieżne komentarze dotyczące konieczności sporządzania dokumentacji cen transferowych do tego typu umów. Poniżej zamieszczamy polemikę ze wspomnianym artykułem i dodatkowe wyjaśnienia jednej z jego autorek.

W artykule „Obowiązek dokumentacyjny przy cash poolingu – jest czy nie” przedstawione zostało następujące stanowisko: „Podatnicy dokonujący (...) transakcji [cash poolingu] stają przed wyborem: sporządzać dokumentację czy też nie? Odpowiedź na to pytanie zależy od stopnia zabezpieczenia, jakiego oczekuje podatnik. Mając na uwadze opisane powyżej rozbieżności, jedynym pewnym rozwiązaniem, które zabezpiecza przed ewentualnym doszacowaniem podatku według stawki 50 proc., jest sporządzenie takiej dokumentacji, zwłaszcza jeżeli wartości transakcji są znaczne. Natomiast podatnicy nieposiadający takiej dokumentacji muszą się liczyć z ryzykiem sporu z organami podatkowymi. Mają jednak duże szanse na wygraną na poziomie sądów administracyjnych”.

Wobec takiego stanowiska prezentowanego w prasie czuję się w obowiązku zgłosić zastrzeżenie. Wspomniana wypowiedź opiera się na stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2014 r. oraz na interpretacjach i wyrokach wydanych w tym stanie prawnym. Należy przypomnieć, że do 31 grudnia 2014 r. obowiązek dokumentacyjny dotyczył transakcji dokonywanych przez podatnika z podmiotami powiązanymi. Przywołane w artykule wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 27 stycznia 2015 r. (sygn. akt III SA/Wa 1911/14) oraz z 23 marca 2015 r. (sygn. akt III SA/Wa 2685/14) dotyczą stanu prawnego na dzień wydania zaskarżonych interpretacji podatkowych, tj. odpowiednio: 3 marca 2014 r. oraz 15 maja 2014 r.

O ile zatem historyczna analiza obowiązku dokumentacyjnego dla cash poolingu została przedstawiona w cytowanym artykule, o tyle pominięte zostało to, że od 1 stycznia 2015 r. zmienił się zakres obowiązku dokumentacyjnego. Obecnie dotyczy on bowiem nie tylko transakcji dokonywanych przez podatników z podmiotem powiązanym, lecz także zawieranych umów spółki niebędącej osobą prawną, umów wspólnego przedsięwzięcia lub umów o podobnym charakterze, z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami. W kontekście zmienionych przepisów umowy cash poolingu powinny zostać objęte obowiązkiem sporządzenia dokumentacji transakcji zawartych między podmiotami powiązanymi jako umowy o podobnym charakterze do umowy wspólnego przedsięwzięcia (w przypadku gdy łączna kwota – lub jej równowartość – wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekroczy równowartość 30 000 euro).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • EWA(2015-07-06 15:17) Zgłoś naruszenie 00

    dokumentacja w Polsce? - to jakies zart! dzikusy nie wiedza nawet po co i dlaczego tak wazna jest dokumentacja!?

    dokumentacje urzednicy tworza jak c hca! dlaczego by wogole brac pod uwage ta ktora istnieje! no jak sie nie podoba do sytuacji taka istniejaca to ewentualnie wogole dokumentacje uuwaja no i problem z glowy! - bo np. archiwa nie przetrwaly po wojnie! - a teraz jest mozliwosc znowu nowa! - ojejku po co te detale?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane